Mobil Kasım 20, 2019 18:00

Biri de çıkıp der mi ki? Boş verin 5G’yi 6G geliyor diye!

Dünya 5G'ye geçmeye başlamışken bir anda 6G ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. Yoksa 5G'yi geçip bunu mu bekleyeceğiz? Peki ne kadar bekleyeceğiz?
Biri de çıkıp der mi ki? Boş verin 5G’yi 6G geliyor diye!

Akıllı telefon pazarının gelişmesi ile birlikte mobil internet fiyatları hem ucuzladı hem de hızlar arttı. Edge bağlantı hızlarını kullandığımızı hatırlayanlar varsa eminiz ki fiyatları da hatırlıyordur. Zira 90’lı yıllarda internet fiyatları öyle bir noktadaydı ki; ödeyemiyorduk bile. Bugün ise cep telefonlarımızdan kullandığımız internet miktarı ortalama 8GB – 10GB arasında. Değişen hızlar bildiğiniz üzere 3G ile devam etti daha sonra 4G geldi ve biz ülke olarak 4,5G standardına geçiş yaptık. Bugün ise dünya üzerinde birçok ülkede 5G kullanılmaya başlandı. Hatta 6G ile ilgili de yorumlar ve tarihler verilmeye başlandı.

Ülkemizde 3 GSM Operatörü var ve üçünün de ağzını bıçak açmıyor. Hiçbir üretici çıkıp da 5G ile ilgili açıklama yapmıyor ve ülkemizde de aslında böyle bir beklenti yokmuş gibi görünüyor. “GSM Operatörleri önce doğru düzgün 4G versin” noktasında olan birçok kullanıcı var ve 5G‘nin devamını bırakın kendisini bile düşünemiyoruz.

Çin ise “6 G” konunda yatırım yapan ilk ülkelerden birisi oldu. Çin bu konuda ilk adımı attı ve yeni nesil “6 G” araştırılması için akademisyenlerden ve özel sektörden uzmanlardan oluşan 37 kişilik ekibin çalışmalara başlamasını istedi. Bu noktada Huawei de çalışmalara başlamış bulunuyor.

Çin 2030 yılını hedef gösterdi ve 2030 yılında yeni nesil bağlantıya geçiş yapacaklarını belirtti. Biz o zamana kadar 5G ağlarına kavuşamazsak; şunun şurasında 11 yıl kaldı biraz daha bekleriz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.