Mobil Kasım 11, 2019 13:00

Android 10 güncellemesi basit ama çok kullanışlı bir özellik getiriyor

Android 10 güncellemesi basit ama çok kullanışlı bir özellik getiriyor

Google, Android 10 güncellemesi ile birlikte kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak yeni Kopyala-Yapıştır özelliğini test ederek tüm mobil cihazlara entegre etmeyi planlıyor.

Google veya farklı platformda önemli bulduğumuz bir çok metni kopyalama ihtiyacı duyarız. Mobil platformlara göre bilgisayarda herhangi bir ögeyi kopyalamanın çok daha kolay olduğunu çoğumuz olduğunu biliyoruz.

İşte bu yüzden Google kolları sıvayarak, bunun önüne geçecek yeni basit bir projeyi test aşamasına koydu. Bu basit görünen proje ile artık kullanıcıların bir metinin giriş alanına tıkladıklarında, panolarına kaydettiklerini yapıştırmalarını öneren bir açılır kutu karşılayacak. Mobilde böylece artık çok hızlı ve pratik bir şekilde kopyala – yapıştır işlemlerimizi yapacağız.

Bu proje açıklandıktan sonra bazı Google kullanıcılarının ağır eleştirilerine maruz kalsa da, bizce bu projenin amacına uygun kullanılması durumunda kullanıcıya kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz.

Android 10 güncellemesi yeni kopyala-yapıştır özelliği getiriyor

Şirket bu projeyi hızlı bir şekilde şu an Google Pixel 4 modellerinde test ettiğini açıkladı. Bu özelliğin Huawei gibi farklı telefon markalarında zaten var olduğu söylenenler arasında.  Ancak Google‘ın neredeyse tüm Android telefonlarına hükmettiği gerçeğini göz önünden çıkarmamakta fayda var. Yapılacak olan bu yeniliğin sadece Google’ın kendi markalarına değil, diğer Android destekli tüm akıllı telefonlara geleceği ön görülüyor.

Muhtemel Android10 güncellemesi ile birlikte bu kullanışlı kopyala-yapıştır önerisini tüm Android telefonlarda görmeye başlayacağız.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.