Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » MediaTek Sektöre hızlı girdi! İlk 5G Çipi için Resmi tarih verildi

MediaTek Sektöre hızlı girdi! İlk 5G Çipi için Resmi tarih verildi

MediaTek Sektöre hızlı girdi! İlk 5G Çipi için Resmi tarih verildi

MediaTek hızını arttırarak mobil platformlar için geliştirilen ilk 5G çipini  resmen gösterdi. Resmi tarihe de açıklık getiren firma mobil sektöründe büyük ses getireceğe benziyor.

MediaTek şirketini öncelikle kısaca açıklamak gerekirse, dünyanın ilk 8 çekirdekli mobil işlemcisini üreten işlemci firmasıdır. Bu firmasının satış politikalarından dolayı fiyatı diğer işlemci markalarına nazaran çok daha ucuzdur. MediaTek pek çok telefon üreticisinin partneri konumunda. Bunlar arasında Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi markaları sıklıkla görüyoruz.

Resmi olarak 26 Kasım’da MediaTek Zirvesi‘nde ilk 5G çipinin tanıtmayı planlıyor. Bu işlemci şirketin piyasaya çıkan ilk mobil 5G Çipi olmasının dışında, 2 + 6 şeklinde kümelenen toplamda sekiz çekirdekten oluşacak.

Yeni 5G işlemci ne vaat ediyor?

Şirket yönetimi bu konuda pek bilgi vermese de 5G çipi hakkında bazı özellikler sızdırılmış durumda. MediaTek bu sızdırılma haberini yalanlamadığına göre yeni çıkacak olan çipin bazı özellikleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • 7nm FinFET üretim sürecine sahip işlemcide 2x Cortex-A77 i ve 6x Cortex-A56 çekirdeklerin yer alması bekleniyor.
  • Kullanıcıların artan bağlantı talebini karşılamak için 4.7 Gbps indirme hızı ve 2.5 Gbps yükleme hızı.
  • Kentsel ortamlar ve kırsal alanlar için ideal olan 6GHz alt frekans bandını hedeflemek
  • Şirketin bu yeni işlemcisi 300 dolar bandındaki telefonları hedef alacak. Böylece gelecek yıl 5G destekli telefonlarda önemli bir fiyat düşüşü göreceğiz.

Bu kavramlar bize çok yabancı gelse de yukarıdaki indirme ve yükleme hızlara çok çok iyi görünmekte. Bu tür bir teknolojinin gelmesi hayatımızı çok daha kolaylaştıracağı belli olmuş durumda.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.