Akıllı Telefon Ekim 30, 2019 17:00

Huawei Amerika’nın yasaklarına rağmen rekor satış elde etti

Huawei Amerika’nın yasaklarına rağmen rekor satış elde etti

Huawei Amerika ‘nın ambargolarına karşı akıllı telefon satışlarını artırmayı sürdürüyor. Bugün açıklanan son veriler şirketin anavatanı Çin’de artık rakipsiz olduğunu gösteriyor.

Canalys’in yaptığı son pazar araştırmasında 2019 yılı üçüncü çeyrek döneminde Çin’de gerçekleşen akıllı telefon satışlarını önümüze seriyor. Çin akıllı telefon pazarındaki yavaşlamaya rağmen Huawei telefon satışlarını rekor düzeyde artırdı. Yine rapora baktığımızda Çin’de büyüme kaydeden tek üreticinin Huawei olduğunu görüyoruz.

Huawei Amerika ‘ya inat satışları artırıyor

Huawei 2019’un üçüncü çeyreğinde Çin’de 41.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Pazarın şu an %42.4’ünü elinde bulunduran Huawei, geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında %66’lık bir büyüme kaydetti.

Amerika’nın uygulamadığı ambargonun Çin’de ters tepeceği ve hatta Çinli kullanıcıları Huawei’ye daha fazla yakınlaştıracağı konusunda herkes hemfikirdi. Bu yükselişin dördüncü çeyrekte de süreceği ve hatta yılın son döneminde ülkede satılan her iki telefondan birinin Huawei / Honor markası taşıması bekleniyor.

Listenin ikinci ve üçüncü sırada BKK grubun iki önemli markası Vivo ve OPPO’yu görüyoruz. Sırasıyla 17.5 ve 17 milyon akıllı telefon satan firmaların pazar payları geçen yıl aynı döneme göre %23 ve %20 geriledi.

Listenin dördüncü ve beşinci sıralarında Xiaomi ve Apple yer alıyor. Xiaomi ve Apple da yine Çin pazarında düşüş içerisinde olan diğer üreticiler. Xiaomi’nin geçen yıl 13.1 milyon olan çeyrek satışları bu yıl 8.8 milyona, iPhone satışları ise 7.1 milyondan 5.1 milyona geriledi.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.