Mobil Ekim 19, 2019 20:00

Trump’a inat Huawei Amerika 5G altyapısı için çalışmalara devam ediyor

Huawei'nin kıdemli başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi Vincent Pang Huawei Amerika 5G altyapısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sana inat geliyoruz...
Trump’a inat Huawei Amerika 5G altyapısı için çalışmalara devam ediyor

Huawei ve Amerika arasında yaşananları sizlere olduğu gibi aktarmaya devam ediyoruz. Amerika Başkanının fazla Amerikan filmi izlemesi sonrasında Huawei ürünlerini “ihtimale karşı” yasaklamasının ortaya çıkmasından sonra Huawei Amerika 5G altyapısının çözümü için bugün Amerikalı şirketler için lisans görüşmelerine başladı. Bu süreçte yaşanılanları gazetecilere aktaran Huawei‘nin kıdemli başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi Vincent Pang şunları söyledi.

Huawei olarak bazı Amerikalı şirketle için lisans görüşmesi yaptığımız doğru ve bu görüşmeler daha hazırlık aşamasında. Bu konuda hangi şirketler ile görüşme yaptığımızı açıklayamam. Bazı şirketler hem uzun vadeli anlaşmalara hem de bir defalık teknoloji transferine ilgi gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 5G ekipmanı üretebilecek hiçbir şirket yok. Bu ortadaki en büyük gerçeklerden birisi. Huawei, bu alandaki gelişmeye 2009’dan bu yana katılıyor ve bunlara milyarlarca dolar harcadı. 5G ile ilgili tüm ABD şirketlerinden daha fazla patent aldı ve bu noktada teknoloji liderliği yapıyor.

Görünen o ki; Huawei elinde bulundurduğu 5G lisans ve patentleri Amerikalı şirketlere bir şekilde kullandıracak. Özellikle Amerika’da 5G altyapısı kurmaya çalışan GSM Operatörlerinin Huawei’nin teknolojisine ihtiyaç duydukları da gündemden düşmeyen bir konu.

Peki Türkiye ne zaman 5G teknolojisi ile tanışacak? Fikri olan var mı?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.