Akıllı Telefon Ekim 17, 2019 13:00

Huawei Amerika yaptırımlarına rağmen telefon satışlarını artırdı

Huawei Amerika yaptırımlarına rağmen telefon satışlarını artırdı

Huawei Amerika yaptırımlarının devam ettiği 2019 üçüncü çeyrek döneminde de akıllı telefon satışlarını artırmayı başardı.

Huawei beklentilerin aksine akıllı telefon satışlarını artırmayı sürdürüyor. Şirket, 2019’un üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve ABD ticari yasağı karşısında yıllık bazda yüzde 24.4 büyüme kaydettiğini belirtti.

Huawei üç aylık gelir miktarına da açıklık getirdi. Şirket, temmuz-eylül dönemi boyunca % 8,7 net kar marjıyla 610,8 milyar yuan / 86,2 milyar $ gelir elde etti.

Huawei Amerika ‘ya rağmen satışları artırdı

Üçüncü çeyrek dönemine baktığımızda Huawei’in akıllı telefon satışlarının istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. 2019’un ilk üç çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatı yıllık % 26 artışla 185 milyon adeti aşmış durumda. Tabii bu satış adetinin içerisinde Honor marka akıllı telefonlar da yer alıyor.

Şirket ayrıca bilgisayar, tabletler, giyilebilir ürünler ve akıllı ses ürünleri gibi diğer yeni işletmelerde de hızlı bir büyüme kaydettiğini belirtiyor.

Bundan sonraki süreçte tanıtılacak Huawei ve Honor akıllı telefonlarda Google uygulama ve servislerinin olmamasının satışları ne derece etkileyeceği merak konusuydu. Huawei Mate 30 serisi ilk etapta Çin’de kullanıcılarla buluştu, fakat Google uygulamalarının olmaması Çinlileri çok fazla ilgilendiren bir durum değildi. Tam aksine Amerikan Hükümeti’nin yaptırımları sonrası Çinli kullanıcıların Huawei’e daha fazla bağlılık gösterdiğinden söz edebilirsiniz.

Huawei akıllı telefon satışlarını artırsa da Amerika’nın yaptırımlarının etkisini 5G başta olmak üzere pek çok alanda yaşıyor. Bu yaptırımların sonucunun Huawei’ye yıllık bazda 10 milyar dolar zarar ettirmesi bekleniyor. Yine şirketin 2019 sonunda 270 milyon akıllı telefon satış hedefi de pek mümkün görünmüyor. Hatta Huawei’in dördüncü çeyrek sonunda ikinci sıradaki yerini Apple’a kaptırması beklentileri arasında.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.