05 Nisan 2020 Pazar
Ana sayfa » Akıllı Telefon » Qualcomm Snapdragon 865 tanıtım tarihi belli oldu
Qualcomm Snapdragon 865 tanıtım tarihi belli oldu

Qualcomm Snapdragon 865 tanıtım tarihi belli oldu

Qualcomm Snapdragon 865 yonga setinin tanıtımı beklediğimizden daha önce gerçekleşecek. Bu gelişme Snapdraon 865’li telefonları daha önce görmemiz anlamına gelebilir.

Dünyanın bir numaralı işlemci tasarımcısı olan Qualcomm önümüzdeki yıl amiral gemi telefonlara güç verecek Snapdragon 865 işlemcisinin hazırlıklarını sürdürüyor. Samsung dökümhanelerinde 7+ nm EUV sürecinde üretilen işlemcinin ilk örnekleri haftalar önce Qualcomm’a teslim edildi.

Qualcomm Snapdragon 865 kasım ayında tanıtılacak

Mobil dünyasındaki güvenilir kaynaklardan biri Snapdragon 865’in kasım ayı içerisinde tanıtılacağını aktardı. Yani Qualcomm yeni tepe işlemcisini Snapdragon 855’ten on bir ay, Snapdragon 855 Plus’tan ise üç ay sonra duyurmuş olacak. Kaynak ayrıca Snapdragon 865’e Snapdragon x55 modeminin eşlik edeceğini aktarıyor.

İki farklı Snapdragon 865 göreceğiz

Daha önceki gelişmeler Snapdragon 865’in iki versiyonunun olacağını gösterdi. Kona ve Huracan olarak isimlendirilen işlemcilerinden biri 4G LTE diğeri ise 5G ağlarını barındıracak.

Qualcomm’un bu hamlesinin birçok akıllı telefon üreticisinin yararına olacağı kesin. 5G bağlantısı 2020 yılında yavaş yavaş yaygınlaşacak ve bazı ülkelere de uğraması birkaç yılı bulacaktır. Bu durum göz önüne alındığında bu ülkelerde amiral gemi telefonların 4G LTE versiyonları daha düşük fiyatlardan satışa sunulacaktır.

LPDDR5X ve UFS 3.0 desteğiyle gelecek Snapdragon 865 işlemcili ilk telefonların ocak ya da en geç şubat ayında tanıtılması bekleniyor.