Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 30, 2019 18:00

Mars yolcusu kalmasın! Elon Musk Starship Mk1 gemisini tanıttı!

Elon Musk, Mars'a gitmeyi kafasına koymuş bir girişimci. Bu bağlamda bugün oraya gidişimizi sağlayacak Starship Mk1 kendisi tanıttı!
Mars yolcusu kalmasın! Elon Musk Starship Mk1 gemisini tanıttı!

Mars hayalim var. Buraya gitmeyi ve Mars’a ayak bastığım o ilk an için yaşıyorum” diyen Elon Musk bu hayaline çok yakın görünüyor. Bir süredir tüm çalışmalarını bu yönde gerçekleştiren ve bir roketi yere dik bir pozisyonda uzaydan yere indirmeyi başarabilen ilk insan konumundaki Elon Musk Mars hayalini gerçekleştirecek Starship Mk1 uzay aracını resmen tanıttı.

Elon Musk‘ın tüm hayallerini gerçekleştirecek olan bu uzay aracı aslına bakarsanız sürekli olarak uzay gönderilen Falcon 9 serisi uzay aracının daha büyük bir prototibi olarak görünebilir.  37 adet Raptor motorla birlikte Falcon 9‘a göre tam 2 kat büyük bir itmeye sahip olan yeni uzay gemisi 50 metre uzunluğunda ve yakıtlar da dahil 1400 ton ağırlığında. Bununla birlikte bu uzay aracının 100 yolcu kapasitesinde olduğunu da belirtelim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Raptor is a full-flow, staged combustion rocket engine powered by cryogenic methane and liquid oxygen

SpaceX (@spacex)’in paylaştığı bir gönderi ()

Elon Musk, bugün yaptığı bir açıklama ile birlikte Mk 1‘in ilk seferinin bir ile iki ay içerisinde gerçekleşeceğini belirtti. 6 ay içinde de Mars yolculuğuna hazır hale geleceği yine Musk tarafından belirtildi. Elon Musk ayrıca şunları söyledi.

Bilinç çok nadir ve değerli bir şeydir ve bilincin ışığını korumak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Çok gezegenli bir tür olmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız ve bilincimizi dünyanın ötesine genişletmeliyiz ve bunu şimdi, hemen yapmalıyız.

Bir uzay medeniyeti olmak için gerekli olan en önemli buluş, gelişmiş bir uzay aracı. Hızlı ve tekrar kullanılabilir bir roket, uzayın derinklerinin keşfi için ihtiyacımız olan kutsal kâsesmizdir”

Mars’ta yaşam başlıyor. İster inanın; ister inanmayın…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.