Akıllı Telefon Eylül 30, 2019 15:30

Deprem sonrası telefonlar çekmeyince GSM şirketleri için hamle geliyor

Deprem sonrası telefonlar çekmeyince GSM şirketleri için hamle geliyor

Geçtiğimiz perşembe günü İstanbul’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem herkesin malumu. Depremin şokunu yaşayan milyonlarca İstanbullu ve hatta Türkiye genelindeki pek çok vatandaşta sinirleri daha da geren olay deprem sonrası çekmeyen telefonlar oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul’da perşembe günü meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından GSM operatörleriyle ilgili yaşanan sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Oktay, haberleşme ve iletişimle ilgili GSM şirketleriyle yapılan görüşmelerde ele alınan konulara değinerek, şunları kaydetti:

Depremin ardından GSM operatörleriyle ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Oktay, “GSM operatörleriyle yaptığımız toplantıda bazı kararlar aldık. Türk Telekom’dan aldığımız verilere göre normal zamanda 20 milyon kişi birbirini arıyor.

Deprem olduğu anda yaklaşık 160 milyona yakın kişi arıyor. Teknik sebeplerle çok detaylı olarak bize izah ettiler. Hattın çöktüğünü ifade ettiler. Dolayısıyla biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık.

Birincisi mevcut 3 operatörümüzün ses iletişim kapasitesinin 118 milyon aboneden, 175 milyon aboneye çıkarılması. Bunun ilgili operatörler arasında da paylaşımını yaptık. Yaklaşık 6 ay içerisinde bunlar bu kapasiteye ulaşacak. Vodafone da bize süreyle ilgili bir haftaya kadar döneceklerini ifade ettiler.

İkincisi ise teknoloji gelişiyor, asıl ses iletişimi normal hatlardan ziyade data hatları, yani internet üzerinden yapılıyor. Bizim buraya kaymamız gerekiyor. Üç operatörümüz bir araya gelerek ortak bir hat kurmaları. Bu hat belki AFAD bünyesinde açılacak. Ücretsiz olacak. Herhangi bir afet anında vatandaşlarımıza duyuracak olacağız. Sadece bu hattı kullanacak, burada bir sınır da olmayacak. Yani herkesin herkesle ücretsiz olarak haberleşebileceği bir hat oluşturuyoruz. Kısmet olursa bu da 3 ay içerisinde ortak olarak hayata geçirilecek” dedi.

Üçüncüsü telsiz sistemi. “Telsiz sistemi İçişleri bakanımızın ve bakanlığımızın bünyesinde de devam eden farklı çalışmalar var, DMR diye tabir ettiğimiz çalışma. Yine jandarmanın JEMUS sistemi var, kırsal bölgeleri de içerisine alan. Sayısal diye ifade ettiğimiz özellikle karar vericililerin ve depremi yönetecek kişilerin kendi içerisinde haberleşmesini garanti altına alacak bu sistemin çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırılması ve tamamlanması çalışması olacak. Haberleşme alanında alınan bu kararlar İstanbul öncelikli olacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.