Uncategorized Eylül 19, 2019 17:30

Huawei Google olmadan nasıl ilerleyecek açıkladı!

Bugün Huawei lansmanı sonrasında Huawei Google olmadan yoluna nasıl devam edecek bu anlatıldı. Tabii bu satır aralarında verildi. Peki şimdi ne olacak?
Huawei Google olmadan nasıl ilerleyecek açıkladı!

Huawei az önce yaptığı basın etkinliği ile yeni nesil amiral gemisi Huawei Mate 30 5G, Huawei Mate 30 Pro ve Huawei Mate 30 Pro Porsche Design serisini bizlere tanıştırdı. Telefonlarda daha öncede söylediğimiz gibi Google uygulamaları yüklü değil ve henüz bu telefona Google yazılımları yüklenebiliyor mu? Bu da belli değil. Peki bu telefonlar Google yazılımları olmadan nasıl çalışacak? Bildiğiniz üzere Çin pazarında Google servisleri yok ve insanlar orada bir şekilde hayatlarına devam edebiliyorlar ama bu Avrupalı insanlar için mümkün değil. Huawei Google olmadan nasıl ilerleyeceğini bugün bize çaktırmadan gösterdi.

Lansmanda birçok kişinin dikkatini çeken 3 slayt paylaşmak istiyoruz ve bu da aslında Huawei‘nin gelecek planlarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

İlk slayta baktığımızda Huawei‘nin Mobil servislerinin 570 milyondan fazla kullanıcıya eriştiği belirtiliyor. Bu oldukça güzel bir rakam gibi görünse de bu servis içinde en sık kullanılan uygulamalar olup olmadığı ise belirtilmedi. Yani bu yazılımın içinde şu anda Facebook, WhatsApp, Instagram ve Twitter bulunuyor mu? Bu konuya Huawei girmedi.

Huawei 45 bin adet uygulamadan bahsetti ve neredeyse tüm program ve servisleri için geliştirici kitini duyurdu. Bu yazılımcıların daha kolay program yapmalarının önünü açan bir süreç.

Bununla birlikte Huawei yazılım geliştiriciler için de 1 milyar dolar gibi bir Ar-Ge yatırımı yapacağını duyurdu.

Huawei‘nin HMS Açık Kaynak Kodlu yazılımı ise HarmonyOS işletim sistemine de bu yazılımların upgrade edilmesini sağlayacak çok özel bir algoritma. Huawei Google‘sız hayatın nasıl geçeceğinin planlarını yapmış ama buna sektör ve kullanıcılar nasıl karşılık verecek bu da tam bir muamma.

Bakalım bugün test yapan kişiler telefonlara Google uygulamalarını yükleyebilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.