Teknoloji Eylül 19, 2019 18:00

Facebook Portal TV ile Facebook artık kulak mememize kadar girecek!

Facebook 3 yeni donanımı ile yine beyinlerimizi yaktı. "Yaw ne gerek vardı" diyeceğiniz Facebook Portal TV, Portal Mini ve Portal ile tanışalım mı?
Facebook Portal TV ile Facebook artık kulak mememize kadar girecek!

Facebook sahibi Mark Zuckerberg yıllar içinde Facebook uygulamasını büyük ölçüde değiştirdi. Son gelen hikaye özelliğinden sonra özellikle masaüstü sistemlerde ciddi bir yavaşlama olsa da Facebook farklı donanımlar ile yoluna devam etmeyi bildi. Genellikle başarısız projeler ortaya koyan Mark ve ekibi yeni bir başarısızlık timsali proje ile karşımızda. Facebook Portal TV adında Microsoft Kinect tarzı bir ürün tanıtan Facebook, Portal ve Portal Mini adında da iki tablet daha tanıttı. Peki bu ürünler ne işe yarayacak. Dilerseniz Portal TV ile başlayalım.

Facebook Portal TV özellikler

Facebook‘un yeni zihni sinir projesi Portal TV televizyon takılan bir webcam gibi bir donanım. Üzerinde kamera ve mikrofon yer alıyor. Dilerseniz bu iki özelliği de kameranın yanındaki kapağı kameranın önüne getirerek kapatabiliyorsunuz. Bunları kapattığınız zaman da kırmızı bir LED bildirimi geliyor ama bunu gerçekten kapatabiliyor musunuz? Bu da tam bir güvenlik muamması. Bu ürün ile WhatsApp ve Messenger  görüşmeleri yapabiliyor, hatta sesli komut özelliği ile mesaj gönderebiliyoruz. HDMI ile televizyona bağlayıp Facebook hesabınıza giriş yapmanız yeterli. Klasik barkod tarama sistemi ile de WhatsApp’ı TV’ye bağlıyorsunuz. Da bunu kim yapar?

Bu ürünü açmak için “Hey Portal” demeniz yeterli Alexa sesli asistan özelliğini kullana bu cihaz ile Prime Video, Showtime, CBS All Access ve Starz gibi çok sayıda yayına erişebiliyorsunuz. Arttırılmış Gerçeklik efektleri ile karşıdaki kullanıcılar ile konuşma imkanına sahipsiniz.

Portal Mini

Portal Mini

Facebook Portal Mini ve Portal özellikler

Portal Mini ve Portal ise ev içine konacak bir tablet diyebiliriz. Mini modeli 7,9 inç boyutunda, standart model ise 10,1 inç boyutunda. Size fotoğraflarınızı göstermeye ve sesli asistan hizmeti ile müzik servislerine bağlanmanıza olanak sağlayan bu iki üründe de Amazon Prime Video uygulaması yüklü olarak geliyor ve bu servis üzerinden video izleyebiliyorsunuz. Youtube falan da çalışmıyor.

  • Portal Mini 129 dolardan
  • Portal ise 179 dolardan satışa sunuldu
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.