19 Ocak 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » Kapanacak denen TSMC 2019 yılında rekordan rekora koşuyor!
Kapanacak denen TSMC 2019 yılında rekordan rekora koşuyor!

Kapanacak denen TSMC 2019 yılında rekordan rekora koşuyor!

Bir süredir mobil yonga seti üretimi tarafında büyük bir yol alan TSMC 2019 ilk yarısında rekor üstüne rekor kırdı. Daha dün kapanacak denen şirket bunu nasıl başardı?

TSMC yani Taiwan Semiconductor Manufacturing Company büyük bir sıçrayış gerçekleştirdi. Bunun sebebi ise tahmin edeceğiniz üzere Apple A Bionic işlemcilerini geliştirmesi ile oldu. 7 nanometre üretim sürecine ilk geçiş yapan üretici olan TSMC bu noktada Samsung gibi bir devi geride bırakmayı başardı. Samsung bu üretim sürecine daha yeni Galaxy Note 10 ailesi ile geçiş yaparken TSMC geçtiğimiz yıldan beri 7 nanometre üretim sürecini başta Apple olmak üzere Huawei diğer üreticilere veriyor. TSMC 2019 rakamları bugün açıklandı ve küçülen yonga seti pazarında Tayvanlı üretici oldukça önemli bir kar ortaya koydu.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar “kapandı, kapanıyor” denen üreticinin yardımına Samsung ile arası açılan Apple ve Huawei yetişti. Her iki üretici de bu şirkete Ar-Ge yatırımı yaptılar mı bilemiyoruz ama bugün açıklanan rakamlara göre %14 gibi oldukça önemli bir büyüme ortaya koydu. Yayınlanan raporlara göre Tayvanlı üretici 2019 üçüncü çeyreğinde 9,1 milyar dolar gelir elde edecek.

TSMC 5G çiplerini de pazara sunmaya başladığı zaman bu gelirlerin rekor seviyeye ulaşacağı öngörülüyor. 2017 yılında dünyanın en fazla çipseti üreten üreticisi konumuna gelen Samsung‘un bu pazarda ciddi anlamda gerilemesi ve bir türlü 7 nanometre sürecine geçiş yapamaması da TSMC‘nin bu gelirlere ulaşmasını sağladı. Huawei orta segment pazarına Kirin 810 ile 7 nanometre üretim sürecini sunabilirken Samsung tarafından halen bu konuda bir açıklama gelmiyor…