19 Ocak 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » Huawei CEO’su Ren Zhengfei HarmonyOS ile ilgili karamsar
Huawei CEO’su Ren Zhengfei HarmonyOS ile ilgili karamsar

Huawei CEO’su Ren Zhengfei HarmonyOS ile ilgili karamsar

Bugün yapılan açıklamalara göre Huawei CEO’su Ren Zhengfei HarmonyOS işletim sistemi ile ilgili oldukça karamsar açıklamalarda bulundu! Peki patron ne dedi

Huawei geçtiğimiz ay yapılan Huawei Geliştiriciler Konferansı sırasında bir süredir haberlerini yaptığımız HarmonyOS işletim sistemini tanıttı. Bu işletim sistemi tanıtılmadan önce bildiğiniz üzere Amerika Huawei yasağını yürürlüğe koymuştu. Huawei ise önceleri HongMeng ya da ArkOS olarak adlandırılan yeni işletim sistemi için çok umut verici konuşuyordu. Huawei CEO’su Ren Zhengfei HarmonyOS için Android ve iOS işletim sistemlerinden daha hızlı açıklaması bile yapmıştı.

İlk gelen bilgiler ışığında Huawei, yeni işletim sisteminin farklı üreticiler (OPPO ve Xiaomi) tarafından da kullanılabileceğini ima etmişti. Oysaki böyle bir durum yoktu ve şirketler devletlerden daha farklı politikalar yürütüyordu. Çin kaynaklı basın OPPO ve Xiaomi‘nin kesinlikle HarmonyOS ile ilgili bir yaptırımları olmadığını dile getirdiler.

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS

Huawei ve Amerika arasındaki durum G20 zirvesinde yumuşayınca ve Huawei için ek 90 günlük süre verildiği andan itibaren bir anda Huawei HarmonyOS işletim sistemi için “ya bu aslında telefon için değil, akıllı ev aletleri için falan yani” demeye başladı. Daha sonra ise yasak konusu tekrar gündeme geldi ve Huawei Mate 30 Pro HarmonyOS ile gelebilir açıklamaları gelmeye başladı. Bugün ise patron konuştu ve;

HarmonyOS düşük gecikmeyle çalışan bir işletim sistemi. Bu işletim sisteminin temel kullaınm alanları arasında endüstriyel kontrol, otomatik kontrol, otonom sürüş, araç içi sistemleri ve diğer akıllı sistemler içindir. Akıllı saatler, 8K akıllı TV’ler ve diğer terminal ürünleri gibi cihazlar bu sistemi kolayca kullanılabilir. Cep telefonları için kısa sürede stabil HarmonyOS işletim sistemi inşa etmek mümkün değil. Bunun için birkaç yıl süreye ihtiyaç var.

Önümüzdeki dönem ne gösterecek bilemiyoruz ama Huawei için işler tepe taklak olabilir…