19 Ocak 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » YouTube çocuk istismarcıları ile savaşıyor! Cezalar havada uçuşuyor
YouTube çocuk istismarcıları ile savaşıyor! Cezalar havada uçuşuyor

YouTube çocuk istismarcıları ile savaşıyor! Cezalar havada uçuşuyor

YouTube çocuk istismarcılarıan karşı ciddi bir mücadele yürütüyor ama halen bu konu tam olarak çözülebilmiş değil. Peki ne yapmalı?

YouTube Çocuk birçok genç kardeşimizin ve çocuklarımızın en sık kullandığı servislerden birisi. Özellikle mobil tarafta en sık kullanılan servislerden birisi olan YouTube Kids; YouTube tarafından geliştirilen bir video uygulamasıdır. Uygulama ile içerik seçimleri, ebeveyn kontrolü özellikleri ve çocuklar tarafından 12 yaşından küçükler tarafından uygunsuz izlenmesi sayılan videoların filtrelenmesi ile çocuklara yönelik hizmetin bir versiyonunu sunmayı amaçlıyor. Bu noktada Youtube çocukları korumak adına büyük yatırımlar yapıyor ama geçtiğimiz günlerde yaşanan bazı olaylardan sonra YouTube 170 milyon dolarlık bir ceza aldı.

Takdir edersiniz ki konu Google için asla 170 milyon dolar değil ve bu cezanın çok daha üzerinde çocuk koruması için para ve emek harcanıyor. Son dönemde Google‘ın 13 yaşından küçük çocukların videolarına yorum yapılmasını engelleme sistemi oldukça başarılı bir şekilde çalışsa da bu bir algoritma ve bazı videolar yoruma açık kalabiliyor ve bu yorumlar istenmeyen yorumlar olabiliyor.

Bu konuda hem YouTube‘nin hemde biz ebeveynlerin alması gerektiği ciddi önlemler var. Bu işi sadece YouTube‘ye bırakıp çocuklara karşı ilgisiz kalamayız. Çocuklara gelen yorumları “Youtube Bildirimler” kısmından okuyabilirsiniz. Ki bunu mutlaka yapmalısınız. İstenmeyen bir yorum gördüğünüzde bunu “Şikayet Et” seçeneği ile önce YouTube‘ye daha sonra da resmi makamlara bildirin.

Çocuklarımızı Google değil; biz koruyacağız…