19 Ocak 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » iPhone XS ve iPhone XS Max satışları durduruldu! Yaşasın yeni kral
iPhone XS ve iPhone XS Max satışları durduruldu! Yaşasın yeni kral

iPhone XS ve iPhone XS Max satışları durduruldu! Yaşasın yeni kral

Apple bugün yeni nesil iPhone 11 ve iPhone 11 Pro tanıtımı yaptı. Tanıtım sonrası iPhone XS ve iPhone XS Max satışları bir anda durduruldu. Peki neden?

Apple bugün yeni nesil iPhone serisini tanıttı ve bizde elimizden geldiğince tüm detayları sizlere “sulandırmadan” aktarmaya çalıştık. iPhone 11 lansmanı öncesinde Apple‘ın sitesinde ilginç bir güncelleme çalışması vardı ve bunu da Türkiye‘de sadece biz dile getirdik. Saatlerce Apple‘ın sitesinde alt sayfalara giriş yapılamadı ve bunun sebebini de aslında bugün sizlerle paylaştık. Bir anda iPhone XS ve iPhone XS Max satışları durdu. Peki neden?

Apple website

Apple website

Apple lansmana başlamadan önce internet sitesinde telefon menüsü şöyle görülüyordu.

Gördüğünüz gibi bu noktada eski iPhone’lar listede vardı ve biz geçtiğimiz yıl olduğu gibi iPhone X satışının durdurulması gibi iPhone XS satışlarının da durdurulabileceğini bugün yaptığımız haberde sizlerle paylaştık ve bu öngörümüz az önce gerçekleşti. Nasıl mı?

Açıkçası bu taktiğin aynısı geçtiğimiz yıl da iPhone X ile yapıldı. Bu yıl Samsung Galaxy Note 9 da bir anda satış listesinden kaldırıldı. Peki bu pazarlama taktiği neden yapılıyor. Üreticiler bir önceki modelin fiyatını düşürmek istemedikleri için bu ürünlerin satışını iptal ediyorlar. Bu telefonlar GSM Operatörleri ve perakendecilerde mutlaka bulunacaktır ama bu şekilde bir pazarlama tekniğinin doğruluğunu da 2 ay önce 14.000 TL para verip 512GB XS Max alan kişiye sormak gerekiyor.