19 Ocak 2020 Pazar
Ana sayfa » Mobil » iPhone satışları düşmeye devam ediyor! iPhone 11 kurtar bizi
iPhone satışları düşmeye devam ediyor! iPhone 11 kurtar bizi

iPhone satışları düşmeye devam ediyor! iPhone 11 kurtar bizi

Bugün açıklanan rakamlar ve raporlar iPhone 11 lansmanı öncesi moral bozacak. iPhone satışları düşmeye devam ediyor. Peki ne olacak? Bu işin sonunda ne var?

Apple bugün yapacağı bir etkinlik ile yeni nesil iPhone 11 ailesini tanıtacak. iPhone lansmanına biz davetli değiliz. Apple‘ın telefonları yavaşlatmasını ya da saçma fiyat politikasını eleştiren kişiler böyle yerlere davet edilmiyor. Zira biz oraya davet edilsek; Apple’a “hiçbir inovasyon ortaya koyamıyorsunuz ve satışlarınız da sürekli olarak düşüyor. 5G Telefonlar Android ekosisteminde orta segment telefonlara bile gelmişken 2020 yılından önce iPhone 5G göremeyecek olmamız konusunda iPhone kullanıcılarına ne dersiniz?” sorardık. Zira biz influencer değil gazeteciyiz. Bugün Canalys yayınladığı rapor ile iPhone satışları konusunda oldukça karamsar bir tablo ortaya koydu. OPPO bugün Apple‘ı geçerek dünyanın en büyük üçüncü üreticisi konumuna nasıl yükseldi bu da aslında bu raporda gizli.

Canalys tarafından yapılan açıklamaya göre Apple’ın art arda üçüncü kez satışları düşüyor. Açıklanan rakamlara göre yıllık sevkiyatlar geçtiğimiz döneme göre %13 düştü. 2019 Yılının ikinci çeyreğinde 36 milyon adet iPhone gönderimi yapıldı ve en çok iPhone XR satışı gerçekleşti. 

Yayınlanan rapordaki en ilginç nokta ise şu; iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X toplam satışların %68‘lik kısmını oluşturuyor. Yani kullanıcılar eski iPhone modellerine rağbet gösteriyor. Bu da aslında Apple‘ın yanlış stratejisinin en güzel örneği. Steve Jobs649 dolardan daha pahalı telefon üretmeyeceğiz” derken aslında bu durumları çok önceden görerek bunu söylüyordu.

Editörün Yorumu

Tim Cook’un zamanı artık dolmadı mı?