Mobil Eylül 5, 2019 21:00

Facebook hack haberlerine bir yenisi daha eklendi! Ulan Mark

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre başı sürekli bu konuda dertte olan Facebook hack haberlerine bir yenisi daha eklendi. Peki neler oldu? Nasıl hacklendik?
Facebook hack haberlerine bir yenisi daha eklendi! Ulan Mark

Sosyal medya kullanımı arttıkça iyi niyetli ve kötü niyetli kişilerin de hayatımıza girme ihtimali o derece artıyor. Bugün de yeni bir Facebook hack haberi ile karşınızdayız. Bir süre önce ikili kimlik doğrulama sisteminde yaşanan sorunlardan sonra bugün inanılmaz bir olay ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre 419 milyon Facebook kullanıcısının birçok bilgisi internette yayınlandı. Şimdi birçok kişinin “ya abi benim numaram bilinse ne olur” diyeceğine de eminiz ama kazın ayağı öyle değil.

Burada kullanıcıların ülkeleri, cinsiyetleri, telefon numaraları gibi tam olarak reklamcıların istedikleri bilgiler yer alıyor. Bu noktada bu bilgiler başka amaçlı kullanılabilir mi ya da daha detaylı bilgilere farklı şekillerde ulaşılabilinir mi bu da oradaki soru işaretlerinden birisi.

Facebook sözcüsü Jay Nancarrow bu konuda “panik yapılacak bir şey yok. Bu bilgiler hesapların güvenliğini tehdit eden bir süreç değil” açıklamasında bulunsa da bizim güvenliğimiz konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu süreç daha ne kadar devam eder bilemiyoruz ama sürekli çöken ve servislerine ulaşamadığımız sosyal ağların hem güvenlik hem de sürdürülebilirlik tarafında çok daha iyi bir hizmet sunmaları gerekiyor.

1,5 Milyar kişinin olduğu Facebook platformunun ciddi bir anayasal düzeni kendi içinde oturtması gerekiyor diye düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.