Ana sayfa » Mobil » Xiaomi 2019 yılında nasıl gidiyor? Yüzler gülüyor mu?

Xiaomi 2019 yılında nasıl gidiyor? Yüzler gülüyor mu?

Xiaomi 2019 yılında nasıl gidiyor? Yüzler gülüyor mu?

Bugün yapılan açıklamalar birçok kişiyi rahatlattı. Xiaomi kurucusu ve CEO’su Lei Jun bugün Xiaomi 2019 ilk yarısı ile ilgili konuştu. İşte detaylar…

Bugün Xiaomi 2019 ilk yarı raporlarını yayınlandı ve ortaya çıkan tabloya baktığımızda yüzler gülüyor. Zira küçülen mobil pazarda Xiaomi satışlarını arttırmayı başardı. Çinli üretici şubat ayında Xiaomi Mi 9 ile karşımıza çıktı ve telefon ilk çıktığı dönemde ciddi ses getirdi. Satış tarafında ise büyük bir başarı yakalayamadı ve açıkçası Mi 8‘in de gerisinde kaldı. Daha sonra Xiaomi arka arkaya orta segment pazarını hem Redmi markası hem de Mi markası ile doldurdu ve bu yılın ilk yarısında da 60 milyon telefon satmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl üçüncü çeyrekte 100 milyon rakamını geçen Xiaomi’nin bu yıl bu başarıyı yakalayacağı ise pek düşünülmüyor ama Mi Mix 4 ile birlikte marka geniş kitlelere ulaşabilir. Özellikle bugün Avrupa pazarında satışa sunulan Xiaomi Mi 9T Pro hem fiyatı hem de özellikleri ile birçok kişinin aradığı amiral gemisi olabilir.

Xiaomi 2019 ilk yarı finansal sonuçları

Xiaomi‘nin gelirleri geçen yılın ilk yarısına göre %20 yükselerek 95.71 milyar CNY (13.56 milyar $) seviyesine geldi. Açıklanan net kar ise yıllık %49.8 artışla 5.72 milyar CNY (810.36 milyon $) seviyesine ulaştı. En önemli artış ise bizce kesinlikle TV tarafında. Xiaomi Çin TV pazarında 2019 ilk yarısında 5,4 milyon TV satışı gerçekleştirerek rekor bir büyüme ortaya koydu.

Xiaomi kurucusu ve şirketin CEO’su Lei Jun yaptığı açıklamada rakamlardan çok memnun olduğunu söyleyerek önümüzdeki dönemde IoT ve 5G sistemlerine odaklanılacağını belirtti. Ar-Ge yatırımlarını arttırma sözü veren Lei Jun Xiaomi’nin Ar-Ge harcamalarının geçen yıla göre% 30 daha fazla olacağını açıklayarak 2019 ilk yarıda tam 3.3 milyar CNY (467.44 milyon $) Ar-Ge yatırımı yaptıklarını belirtti.

Xiaomi de işler iyi gidiyor gibi görünüyor ama 60 milyon telefon satan bir şirketin sadece 810 milyon dolar kar elde etmesi demek “kabaca” her telefondan 13 dolar kar elde etmesi anlamına geliyor. Bu da Xiaomi’nin borsada değerlenememesinin tek nedeni diye düşünüyoruz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.