Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Dünyanın en büyük işlemcisi Cerebras ile tanışın! PubG oynatır mı reis?

Dünyanın en büyük işlemcisi Cerebras ile tanışın! PubG oynatır mı reis?

Dünyanın en büyük işlemcisi Cerebras ile tanışın! PubG oynatır mı reis?

Tamamen makine öğrenme, yapay zeka ve IoT teknolojileri için geliştirilen Cerebras yonga seti büyüklüğü ve gücü ile sınırları zorluyor…

Bir akıllı telefona, bilgisayara, para çektiğimiz ATM’ye, kolumuzdaki akıllı saate kadar her yerde CPU ve GPU’lar hayatımızda. Bir süre önce tanıtılan içinde 27 milyar transistör bulunan Intel NNP-T işlemcisi ile ilgili hayretler yaşarken bugün 1.2 trilyon transistör ile karşımıza çıkan Cerebras yonga seti karşımıza çıktı. Bir iPad büyüklüğündeki yeni nesil yonga seti PubG oynamak için yapılmış bir işlemci değil. Bu tamamen yapay zeka ve IoT teknolojilerinde kullanılacak bir yonga seti olarak tasarlanmış ve firma bu yonga setini hazır sunucular ile pazara sunaya hazırlanıyor.

Takdir edersiniz ki yeni ürün çok ama çok büyük ve standart bir mobil işlemciden de kat ve kat büyük. Dünyanın en güçlü mobil işlemcisi olan Snapdragon 855+ yonga setinin bir tırnak büyüklüğünde olduğunu düşündüğünüzde aslında bu büyüklüğün ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz

Yeni nesil bu yonga seti 203 x 229 mm ölçülere sahip. 400.000 çekirdek, 18 GB RAM, 9 PB / s bellek bant genişliğine ve 16 nm üretim sürecine sahip. Yani bugüne kadar görmediğimiz bir güçten bahsediyoruz. Bu işlemciyi ilk gördüğümüzde aklımıza 2 şey takıldı. Birincisi harcadığı enerji (TDP) ve üretim verimliliği.

Cerebras

Cerebras

Bu konuda da firma açıklamada bulundu ve 15W TDP değeri olduğu duyuruldu. Bu çok ama çok büyük bir rakam. Neredeyse masaüstü işlemcileri kadar güç çeken bu yeni GPU’nun bize ne sunacağını bilemiyoruz ama bu yonga setinin gelecek ile ilgili ciddi bir gelişim ortaya koyacağını düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.