Akıllı Telefon Ağustos 20, 2019 9:00

Huawei ile Amerika ilişkilerinde önemli gelişme!

Huawei ile Amerika ilişkilerinde önemli gelişme!

Huawei ile Amerika arasındaki ilişkilerde yeni bir döneme giriyor. Huawei’in Amerikalı şirketlerden teknoloji satın alımına izin veren lisans, mayıs ayında üç ay süre ile uzatıldı. Bu süre 19 Mayıs tarihinde sona erdi. Son olarak Amerikan Hükümeti bu sürenin üç ay da uzatıldığını açıkladı. Lisans süresi üç daha uzatılmış olsa da, süreç Huawei açısından pek de olumlu yürümüyor. Neden mi?

Huawei ile Amerika ilişkileri kötüye gidiyor!

ABD Başkanı Donald Trump bu yılın başlarında Çinli teknoloji devi Huawei’yi “Kara listeye” dahil eden ve bununla birlikte şirketin ABD merkezli herhangi bir şirketle iş yapmasını yasaklayan genelgeye imza attı.

Bundan sonraki süreç Huawei adına hiç de olumlu seyretmedi. Ta ki haziran ayındaki G20 zirvesine kadar. Burada Trump’un olumlu açıklamaları sonrası Huawei’in kara listeden çıkartılması beklenirken, gelişmeler iki ülkenin ya da Huawei ve Amerika’nın her geçen gün anlaşmadan uzaklaştığını gösterdi.

Donald Trump geçtiğimiz Amerikalı şirketin Huawei ile iş birliği yapmasına karşı olduğunu kesin bir dille ifade etti.Amerika Ticaret Bakanlığı Huawei’in lisansını geçici olarak üç ay daha uzatsa da, hem şirketlerin hem de kullanıcıların artık Huawei’den uzaklaşması gerektiğinin altını çiziyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

90 günlük uzatma, kalıcı ulusal güvenlik ve dış politika tehdidi göz önüne alındığında, Amerika genelindeki tüketicilere Huawei ekipmanından uzaklaşmak için gereken zamanı sağlaması amaçlanıyor. Tüketicileri Huawei’nin ürünlerinden uzaklaşmaya teşvik etmeye devam ettikçe, herhangi bir kesintiyi önlemek için daha fazla zaman gerektiğinin farkındayız. Onlara kendilerini rahatlatmaları için biraz daha zaman veriyoruz.

Amerikan Hükümeti, bu açıklamasıyla şirket ve kullanıcılarını Huawei’den uzaklaştırmakla kalmıyor,  Huawei tarafından finanse edilen ya da ilişkisi bulunan 46 şirketi daha kara listeye aldığını bildirdi.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.