10 Aralık 2019 Salı
Akıllı telefonlarda kamera sayısını düşürecek gelişme!

Akıllı telefonlarda kamera sayısını düşürecek gelişme!

Akıllı telefonlarda kamera sayısı gün geçtikçe artıyor. Çok değil, Huawei daha geçen yıl dünyanın üç arka kameraya sahip ilk telefonu olan P20 Pro’yu duyurdu. Bu kısa süre içerisinde dört ve beş arka kameralı telefon piyasaya hızla giriş yaptı.

Akıllı telefon üreticileri artık giriş seviyesinde bile iki, orta ve üst segmentte üç dört kameraya geçiş yapmış durumda. Geniş açılı, telefoto, derinlik sensörleri genel olarak ana kameraya eşlik eden yardımcı kameralar oluyor.

Daha fazla kamera daha fazla çekim modu ve daha iyi görüntü elde etmek için kaçınılmaz bir durum, ancak çoklu kamera paketinin kullanılması akıllı telefonun maliyetini doğrudan artırmakta. Ayrıca, daha fazla kamera akıllı telefonun içerisinde daha fazla alana ihtiyaç anlamına geliyor. Kamera rekabeti gelecekteki akıllı telefonlarda altı hatta daha fazla kamera kullanılmasının önünü açabilir.

Yeni bir gelişme akıllı telefonlarda kamera sayısını düşürebilir

Tayvan’da Yaguang Electronics Co. adlı bir şirket yalnızca tek bir kamera lensinde 6X – 8X optik zoom elde etmek için asferik cam lensi temel alan periskop lensli tek bir kamera modülü geliştirdiğini duyurdu.

Bu yeni kameranın optik değişken özelliğinin üçlü kamera kurulumundan daha güçlü olduğu ifade ediliyor. Dahası sensör, gece modu kamera özelliği, HDR ve Yapay Zeka (AI) algoritmaları kullanılarak geliştirilebiliyor.  Tüm bunlar telefoto ve ultra geniş lens dahil olmak üzere başka bir kameranın ekstra ağırlığını kaldıracak ve onları tek bir çözüme altında toplayacaktır.

Tek mercekli periskop mercek modülü henüz seri üretime geçmedi ve halen geliştirilme aşamasında. Bu nedenle, önümüzdeki bir veya iki yılda çoklu kamera kullanımı sürecek. Sonrasında ise akıllı telefonlarda bir ya da iki kameralı dönemin tekrar başlayacağını düşünüyoruz.

Geliştirilen kamera sensörü hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Akıllı telefonlarda kamera sayısının bu denli hızlı artmasından rahatsız mısınız? Alt bölüme yorum bırakmayı unutmayın.