10 Aralık 2019 Salı
Samsung Huawei ve Apple rekabetinde son durum!

Samsung Huawei ve Apple rekabetinde son durum!

Akıllı telefon dünyasında Samsung Huawei ve Apple arasında yaşanan rekabeti gözler önüne seren yeni bir rapor yayınlandı. Canalys tarafından yayınlanan rapora göre Samsung Avrupa pazarında son beş yılın en iyi çeyreğini geride bıraktı.

Raporda yer alan verilere bu yılın ikinci çeyreğinde toplam 45.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemi (45.2 milyon) ile kıyaslandığında akıllı telefon satışlarında önemli bir değişim yaşanmamış görünüyor.

Avrupa’da Samsung Huawei ve Apple rekabetinde son durum

Samsung şu an Avrupa pazarında açık ara lider görünüyor. Geçen yıl aynı dönemde 15.3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Güney Koreli şirket bu yıl ikinci çeyreğinde bu satış adetini 18.3 milyon seviyesine yükseltmeyi başardı. Rapora göre yenilenen Galaxy A serisi satışların artışında en büyük role sahip.

Avrupa’nın en çok satan beş telefonu arasında üç Galaxy A serisi telefon yer alıyor. Yine raporda sadece Galaxy A10, A20e, A40 ve A50 satışlarının 12 milyonu aştığı bildiriliyor.

Huawei cephesine baktığımızda ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Bundan mayıs ayı itibariye başlayan Amerikan şirketlerinin yaptırımları etkili oldu. Geçen yıl aynı dönemde 10.1 milyon telefon satan Huawei bu yılın aynı döneminde 8.5 milyon telefon sattı.

Benzer bir düşüş Apple cephesinde de göz çarpıyor. iPhone satışları 2018’in ikinci çeyreğine göre %17 gerilemiş durumda. Avrupa pazarında Samsung ile birlikte telefon satışlarını artıran bir diğer üretici Xiaomi oldu. %48’lik bir artış sonrası Xiaomi’nin Avrupa pazar payı %10’a ulaşmak üzere.

Avrupa pazarındaki son durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt bölüme yorum bırakmayı unutmayın