Mobil Ağustos 2, 2019 17:00

Akıllı telefon pazarı 2020 yılında şaha kalkacak! Ama at yok

Bugün açıklanan Gartner pazarlama raporuna göre Akıllı telefon pazarı 2020 yılı içinde ciddi bir büyüme gösterecek. Peki 2019 nasıl geçti?
Akıllı telefon pazarı 2020 yılında şaha kalkacak! Ama at yok

Akıllı telefon pazarı 2018 yılında düşme eğilimine başlamıştı hatta aslına bakarsanız bu eğilim 2017 yılı ile birlikte gelmişti. 2019 yılında ise pazar bir önceki yıla göre %2,5 oranında küçülecek. Bu noktada Apple ve Samsung‘un kayıpları bu noktadaki en büyük etken olarak görülüyor. Artan telefon fiyatları yüzünden kullanıcıların eskisi kadar sık telefon değiştirmedikleri ise ortadaki en büyük gerçek. Çinli üreticiler Huawei, Oppo ve Vivo satışlarını arttırırken OnePlus ise OnePlus 7 Pro ile Hindistan pazarının en popüler amiral gemisi telefonu olma konumuna geldi. Küçülen pazar mı yoksa büyük üreticilerin vizyonsuzluğu mu bunu da sizin yorumlarınıza bırakıyoruz.

Gartner tarafından yayınlanan raporda 2018 yılında en büyük kayıp Japonya’da görülüyor. Japonya’da yıllık %6,5 düşüş yaşanıyor ve Japonya’yı Batı Avrupa %5,3’lük kayıp ile takip ediyor. Kuzey Amerika’da ise %4,4 kayıp görünüyor. Ülkemizinde içinde bulunduğu Avrasya pazarı ile birlikte Kuzey Afrika ve Arap yarım adasında ise satışların artış gösterdiğini görüyoruz.

2020 yılında ise Amerika ve Batı Avrupa pazarı hariç tüm pazarlarda satışların yeniden artacağı ve 2018 yılından daha iyi bir konuma gelineceği raporlanıyor. Ülkemizde durum ne olacak bu konuda yapılan raporlar sadece GSM Operatörlerine özel olarak paylaşılıyor ve biz de bunlara maalesef ulaşamıyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.