Huawei EMUI 10 tanıtım tarihi belli oldu! - TeknoBurada
16 Ekim 2019 Çarsamba
Huawei EMUI 10 tanıtım tarihi belli oldu!

Huawei EMUI 10 tanıtım tarihi belli oldu!

Huawei EMUI 10 sürümünün tanıtım tarihi için artık takvimlerinizi işaretleyebilirsiniz. EMUI 10 hangi yenilikleri getirecek?

Huawei 2019 Geliştiriciler Konferansı’nın gerçekleşeceği tarih belli oldu. Geliştiriciler etkinliği 9 Ağustos’ta düzenlenecek ve ilk günün programına bakıldığında EMUI 10‘un tanıtımı gerçekleşecek.

Etkinlikte açılış konuşmasından hemen sonra sahneye şirketin yazılım geliştirme ekibinden sorumlu bölüm başkanı çıkacak ve EMUI 10 sürümünü anlatmaya başlayacak.

Pek çok kişinin asıl merak ettiği konu ise Hongmeng işletim sisteminin tanıtılıp tanıtılmayacağı. Eğer resmi duyuru olmayacaksa bile Huawei’in geliştiriciler etkinliğinde yeni işletim sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulunacağını düşünüyoruz.

Huawei EMUI 10 neler getirecek?

Android Q tabanlı EMUI 10 sürümünde genel olarak EMUI 9.0 görünümü korunuyor. Ancak bazı önemli gelişmeler yok değil.

Dikkat çeken değişiklerden biri hava durumu uygulamasında karşımıza çıkıyor. Şimdi yeni renk şemaları ve yeni bir düzenle hava durumu uygulamasın ve widget’ının daha iyi göründüğünü söyleyebiliriz.

Ayrıca, hızlı ayarlar paneli artık degrade siyah renkle geliyor ve bir özellik devre dışı bırakıldığında metin ya da ilgili kutu gri renge dönüşüyor. Bu da tabii hızlı ayarların görünümünü daha da zorlaştırıyor.

Ekran hareketleri önceki ile aynı şekilde çalışan bir düzene sahip, ancak “görev değiştirici / tüm uygulamalar” daha akıcı çalışıyor ve animasyonlar biraz daha canlı.

Kamera uygulaması şimdi daha fazla görsel, yeni yazı tipi, renkler ve simgeler içerir. Görüntüyü yakınlaştırmak gibi ekran üzerinde parmak ile yapılan hareketler artırılıyor. Kamera modları arasında geçiş daha yumuşak ve yeni görüntü filtreleri eklenmiş görünüyor. Kamera uygulamasının görünümü dışında, ana özelliklerinde büyük bir değişiklik bulunamadı.

Gizlilik ve izin yönetimi

EMUI 10’un bu test sürümünde Android Q’dan miras kalan yeni gizlilik ve izin yönetim sistemini de görüyoruz. Kullanıcılar, konum ve depolama gibi hassas bilgiler için gizlilik seçeneklerini daha etkili bir şekilde seçebiliyor.

Son olarak; bu ekran görüntüleri ve alt bölümdeki daha önce yayınlanan EMUI 10 videosu sayesinde arayüzün nasıl göründüğü konusu artık bir soru işareti değil. Ancak Huawei henüz gelişim süreci devam eden yeni sürümde hızlı ayalar gibi bazı gelişmeleri değiştirebilir ve daha fazlasını ekleyebilir.

EMUI 10 sürümünü ilk olarak Android Q işletim sistemiyle çıkış yapacak Huawei Mate 30 serisinde göreceğiz.