Mobil Haziran 21, 2019 15:30

Huawei Kirin 810 resmen tanıtıldı! Şimdi Samsung düşünsün!

Huawei Kirin 810 resmen tanıtıldı! Şimdi Samsung düşünsün!

Bir süre önce bazı detaylarını paylaştığımız Kirin 810 yonga seti bugün resmen tanıtıldı ve yeni nesil yonga setinin tüm detayları ortaya çıktı.

Çin ve Amerika arasındaki gerginlik sonrasında Huawei‘nin başına gelenler bir grup medya tarafından “haksızlık” ama aynı medya tarafından da “Huawei’nin Çin ordusuna bilgi sızdırdığını düşünüyorum” noktasında ilerlerken biz süreci uzaktan takip etmeyi tercih ediyoruz. Bu süreçte Huawei‘nin ARM ile olan anlaşmasının askıya alınması ile birlikte Huawei işlemci üretemez bir konuma gelmişti. Bugün ise 90 günlük ertelemenin meyvesi olan Kirin 810 yonga seti ile resmen tanıttı. Bu yonga seti ile 7 nanometre üretim süreci orta segment pazarına da gelerek büyük bir devrim yapıyor. Böylece Huawei 2 adet 7 nanometre üretim sürecine sahip işlemci sahibi olan tek üretici olarak en yakın rakibi Samsung‘a büyük bir fark atıyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Kirin 810 özellikler

Yenin nesil yonga setinin teknik detaylarını alt alta yazalım;

  • 7 nanometre ikinci nesil üretim teknolojisi
  • 2.27 GHz hızında yüksek performanslı 2 adet ARM Cortex-A76 çekirdeği ve 1.88 GHz hızında çalışan 6 adet ARM Cortex-A55 çekirdeği
  • 6 çekirdekli Mali-G52 MP6 GPU grafik kartı
  • DaVinci NPU teknolojisi ile yapay zeka tarafında büyük bir hız

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Huawei’nin verilerine göre Kirin 810 – Qualcomm Snapdragon 730 ile karşılaştırıldığında, Kirin 810 % 11 daha iyi tek çekirdekli ve % 13 daha iyi çok çekirdekli performans sunuyor. En önemli fark ise grafik tarafında Mali-G52 MP6’nın SD730’daki Adreno 618’den% 44’e varan kare hızlarına ulaştığı da Çinli üretici tarafından raporlanıyor. Umarız bu sonuçlar Antutu’dan alınmamıştır…

Kirin 810

Kirin 810

Snapdragon 855 ve MediaTek Helio P90 serisi amiral gemisi yonga setlerinden çok daha iyi performans gösterebilen Rubik Küp Kantitatif Stereo Aritmetik Ünitesine dayanan DaVinci NPU’su bu sayede amiral gemisi işlemciler ile aynı hatta yer yer daha iyi yapay zeka performansı ortaya koyulmasına sebep oluyor.

Huawei P30 Lite Türkiye fiyatında son durum!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.