Mobil Haziran 18, 2019 17:00

SMS öldü yaşasın yeni kral! WhatsApp katili Google RCS geliyor!

SMS öldü yaşasın yeni kral! WhatsApp katili Google RCS geliyor!

SMS servisinin yerine geçecek olan yeni nesil mesajlaşma uygulaması Google RCS WhatsApp’ın yerine geçebilir mi? Google’ın yeni servisi RCS bize ne sunuyor?

Apple kendi iOS ekosisteminde iMessage kullanarak SMS‘in önüne geçmiş durumda ama Android tarafında böyle bir uygulama halen yok. SMS gerçekten de çok eskide kalmış bir teknoloji ve bugün telgraf neyse SMS de bizler için o diye düşünüyoruz. Zira SMS ile fotoğraf, video, dosya vb göndermek ya imkansız ya da kısıtlı. Bundan dolayı teknolojinin gerisinde kalan bu servis yerine Google RCS adını verdiği yeni nesil mesajlaşma uygulamasını resmen gösterdi.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Google RCS

Google RCS

Google RCS bize ne sunacak?

Bir süredir haberlerini yaptığımız ve detaylarını da paylaştığımız RCS mesajlaşma servisi GSM Operatörleri tarafından desteklenmesi gereken bir durumda ama GSM Operatörleri sizin de tahmin edeceğiniz belli sebeplerden dolayı bu desteği sağlamıyorlar. Google bu noktada onlar bu servisi sağlamıyorsa; biz veririz mantığı güdüyor ve başta kendi telefonlarına olmak üzere bu özelliği bizlere sunmaya hazırlanıyor.

WhatsApp’ın sonu mu geliyor?

Google RCS‘nin SMS uygulamasına göre en önemli farkının yüksek kalitede dosya gönderimi yapabiliyor olmanız. Bu özelikle WhatsApp da olmayan bir özellik ama en önemli sorun güvenlik tarafında zira RCS de mesajlar uçtan uca şifrelenmiyor. Bu konuyu Google düzeltirse ve güvenlik tarafındaki soru işaretlerini ortadan kaldırırsa ve bu uygulamayı SMS servisinin yerine eklerse WhatsApp ciddi anlamda sarsılabilir…

Google Chrome karanlık tema seçeneği ile güncellenecek!

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.