Akıllı Telefon Haziran 13, 2019 9:00

Samsung Huawei ve Apple.. Akıllı telefon satışlarında son durum

Samsung Huawei ve Apple.. Akıllı telefon satışlarında son durum

Samsung Huawei ve Apple arasındaki rekabette son durum ne? Hangi üretici akıllı telefon satışlarını artırdı? IDC tarafından yayınlanan yeni bir raporda EMEA (Avrupa, Afrika ve Orta Doğu) ülkelerinde birinci çeyrek döneminde satılan akıllı telefon sevkiyatlarını gösteriyor.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Samsung Huawei ve Apple rekabeti kıyasıya sürüyor

Rapora göre 2019’un birinci çeyrek döneminde gerçekleşen sevkiyatlar geçen yıl aynı döneme göre %3.3 düşüş gösterdi. İlk beş içerisinde yer alan Huawei ve Xiaomi muazzam bir yükseliş gösterirken, Samsung, Apple ve HMD Global cephesinde düşüş söz konusu.

Samsung birinci çeyrek itibariyle söz konusu bölgelerde 15.7 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen yıla kıyasla düşüş %6.2 seviyesinde. Geçen yıl birinci çeyrekte üçüncü sırada yer alan Huawei, %66.13’lük bir büyüme kaydederek Samsung’a epey yaklaştı. Huawei birinci çeyrek 13.5 milyon telefon satışı gerçekleştirdi.

Apple cephesinde ciddi bir düşüş söz konusu. Geçen yıl ilk üç aylık dönemde 10.2 milyon iPhone satan Apple bu yıl geride bıraktığımız üç aylık dönemde 7.8 milyon iPhone satabildi. Xiaomi de satışları 700 bin adet artırarak HMD Global’i altına almayı başarıyor.

Not: Bu rapor ocak-mart döneminde gerçekleşen satışları kapsıyor. Amerika’nın Huawei yaptırımları mayıs başı itibariyle uygulamaya koyuldu. Dolayısıyla Huawei akıllı telefon satışlarının ne derece etkilendiğini ikinci çeyrek raporunda göreceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.