Huawei Google 'a resti çekti! Android yoksa Hongmeng var
15 Eylül 2019 Pazar
Huawei Google’a resti çekti! Android yoksa Hongmeng var

Huawei Google’a resti çekti! Android yoksa Hongmeng var

Huawei ve Google cephesinden gelen ardı ardına açıklamalar birçok Huawei / Honor kullanıcını tatmin etmemiş görünüyor. Bu haberimizde hem bu duruma biraz ışık tutmak hem de Huawei’in Android’e alternatif geliştirdiği işletim sisteminin detaylarına bakalım.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Huawei Google sürecinde son durum

Kimilerine göre bu durum Amerika ve Çin arasında bir ticaret savaşı, kimine göre ise ABD’nin güvenlik tarafında yaşadığı kaygılar. Netice itibariyle Google, Huawei’in Android lisansını iptal etti. Yani Huawei, Android işletim sisteminin herkese açık olan kaynak kodlarını kullanabilecek, ancak burada hiçbir Google servisine yer veremeyecek.

Merak edilen sorulardan biri de mevcut cihazların bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği. Halihazırda piyasada satışta olan Huawei ve Honor telefonlar bu durumdan etkilenmeyecek. Hatta Google servisleri sertifika süreci tamamlanan telefonlar da bu süreçten etkilenmeyecek. Fakat yılın ikinci yarısında tanıtılacak Huuawei Mate 30 modelleri zorlu bir sürecin beklediği ortada.

Huawei Google sürecinde son durum

Huawei Google sürecinde son durum

Android ya da  Hongmeng!

Huawei CEO’su Richard Yu, mart ayında yaptığı bir açıklamada ABD cephesinden gelecek bir yaptırıma karşı kendi işletim sistemlerini geliştirdiğini belirtti. Sözü edilen işletim sisteminin adı şimdi belli oldu.

Huawei Central sitesinin Huawei Çin ekibinde yer alan kaynağına dayandırdığı haberine göre geliştirilen işletim sisteminin adı “Hongmeng”. Kaynağa göre işletim sistemi 2012 yılından beri geliştiriliyor ve halihazırda bazı gizli telefonlarda kullanılmakta.

Bununla birlikte, kaynak bunun işletim sisteminin orijinal adı olacağını ya da yalnızca bir kod adı olup olmadığını henüz onaylamış değil. “Hongmeng”, Çince “İlkel Dünya” anlamına geliyor ve önümüzdeki günlerde geliştirilen işletim sistemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.

Huawei basın açıklaması yaptı! Kafalar şimdi daha da karışık!!!