Mobil Mayıs 19, 2019 17:05

Video Yorum: Huawei Amerika savaşında sona gelindi! Yoksa…

Video Yorum: Huawei Amerika savaşında sona gelindi! Yoksa…

Amerika ile Çin arasında yaşanan soğuk savaş ülke ekonomilerinin birbirlerini baltalamaları ile devam ediyor. Amerika Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerinin kullanılmaması ile ilgili telkinde bulunarak kamu alanlarında Çinli markaların kullanımını yasaklamıştı. Bugün ise ortaya çıkan bilgiye göre Trump bir kararnameye imza atarak Çinli markaların ülke içinde kurulacak olan 5G yapısına ürün satamayacaklarını resmen onayladı. İran‘a müdahale ile ilgili çığırtkanlıklar yapan Amerika Dışişleri Bakanlığı ve Basın Sözcüsü bu duruma sevinmiş olabilir ama Huawei Amerika arasındaki bu gerginlik mobil ekosistemi ciddi anlamda etkileyebilir. Nasıl mı?

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Huawei‘nin Amerika‘nın 5G altyapısını kurmayacak olması Huawei’nin direkt olarak para kaybına sebep olacak bir durum değil ama bu karar sonrasında borsada yaşanan şirket değerindeki düşüş Huawei yatırımcılarını ciddi anlamda tedirgin etmiş durumda.

Huawei Amerika gerginliği boyut değiştiriyor!

Bu işin bir de şöyle bir yönü var. Asıl sorun Huawei’nin 5G yapısını Amerika‘da yapamayacak olması ya da Huawei telefonlarını Amerika‘da satamayacak olması değil; bunun tam tersi yani Amerikalı şirketlerin Huawei‘ye mal, hizmet ya da en önemlisi yazılım satamama ya da Android gibi açık kaynak kodlu yazılımlarını kullandırmama durumu.

Yani Trump Hükümeti’nin bundan sonraki hamlesi Lary Page‘e “Android yazılımını Huawei’ye ya da Çinli markalara veremezsin” yaptırımı. Bu durum yaşanır mı yoksa çok mu itpoik bunu da sizin takdirinize bırakıyoruz. Ama bize göre bu sürecin gelişimi Huawei CFO’su Meng Zhou’nun mahkeme süreci ile de alakalı bir durum olabilir.

Ülkemizdeki teknoloji basını bu tarz yorumları ve çıkarımları yapamayacak kadar yurtdışı turları ile meşgul ama biz teknoburada.net olarak sizlere durumu her yönüyle aktarmaya devam ediyoruz…

Huawei ise bu konuda şöyle bir açıklamada bulundu;

Huawei, 5G teknolojilerinin lideri konumundadır. Huawei olarak ABD ile çalışmaya hazır ve istekliyiz. Ürün güvenliğini sağlamak için de etkili tedbirler almaktayız. Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır.

Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş aşamasındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei’nin haklarını ihlal edecek ve diğer ciddi yasal sorunları ortaya çıkaracaktır.

Konuyla ilgili hazırladığımız video içeriğini aşağıdan izleyebilirsiniz…

Çanakkale Şehitliklerine gittiniz mi? Çanakkale Şehitlerimizi Saygıyla Anıyoruz

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.