Mobil Mart 20, 2019 19:00

Google Stadia ile en düşük donanıma en yüksek grafiği verecek!

Google Stadia ile en düşük donanıma en yüksek grafiği verecek!

Mobil oyunculuğun arması ile birlikte özellikle son dönemde e-Spor adı verilen ve bizce gençlerin asosyal / apolitik olması için yaratılan ekosistem her geçen gün daha da fazla kişiye ulaşmaya başladı. Bir oyun bilgisayarının donanım maliyeti öylesine arttı ki bu noktada konsol oyunculuğu da hiçbir dönemde artmadığı kadar fazla artış gösterdi. Bu durum karşısında Google Stadia adında bir bulut tabanlı oyun merkezi oluşturduğunu duyurdu. Peki bu sistem nasıl çalışacak?

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Google Stadia nedir? Google Stadia Nasıl çalışır?

Bu sistem içindeki oyunlara internet bağlantısı ile ulaşabileceksiniz ve donanımınızın ne olduğundan daha çok internet hızınızın ne olduğu önemli olacak. Google tarafından yapılan açıklamaya göre Steam üzerinden Assasin’in Ceed Odyssey 25 Mbps bağlantı kullanarak 1080p ve 60fps’de çalışabildi ama Google kendi ekosistemlerinde aynı hızda 4K 60fps değere çıkabileceğini iddia etti. Yani evinizdeki basit iş laptopunda bağlantı hızınız iyiyse 4K 60fps oyun oynayabileceksiniz. Bunu bir masaüstü PC ile yapmak isterseniz cebinizden 20 bin TL çıkarmanız gerekecekken Google bu ekosistemi ile dünya oyun pazarını değiştirebilir.

Bu ekosistemin birçok tuhaf tarafı var. Zira bu noktada ping süreleri de devreye girecektir. Ping süresi yüksek oyuncular ile düşük oyuncuların aynı oyunu online olarak oynamaları internet hızı yüksek olan kullanıcıların Flaş gibi hızlı hareket edebileceğini de ortaya koyacaktır.

Sistem güzel, fikir iyi ama dünyadaki internet hızları New York ya da Tokyo gibi değil…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.