Mobil Mart 7, 2019 14:00

MediaTek 5G destekli Helio X projesi ile oyuna dönüyor!

MediaTek 5G destekli Helio X projesi ile oyuna dönüyor!

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında 12 nanometre üretim sürecine sahip 2 adet yüksek frekansta Cortex-A75 çekirdeklerinden ve 6 adet düşük frekansta Cortex-A55 çekirdeklerinden güç alan Helio P90 tanıtımı yapan MediaTek‘in 5G destekli bir modem tanıtacağını sağır sultan duydu ve bugün bu söylentiler en gerçek halini aldı. Bildiğiniz gibi bugün amiral gemisi pazarını domine eden 3 işlemci var. Snapdragon 855, Exynos 9820 ve Kirin 980 yonga setlerine muadil olacak ve söylentilere göre bunları geçebilecek potansiyele sahip olan Helio X için yola çıkıldı bile. Kısa süre içinde tanıtılması beklenen yeni işlemci bizlere ne sunacak?

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Helio X teknik özellikleri ne olacak?

Öncelikle ortaya çıkan bilgilere göre MediaTek‘in de artık 7 nanometre üretim sürecine ulaşabildiğini bildirelim. Bu konuda yoğun bir çaba ve para sarf eden Tayvanlı üretici yeni nesil 5G destekli yonga setinde 7 nanometre üretim sürecine geçiş yapacak ve bu işlemci Helio P90‘nın çok üzerinde bir performans sunacak. Helio P90 ve Snapdragon 710 birbiriyle karşılaştırılabilirken Helio X‘in Snapdragon 855, Exynos 9820 ve Kirin 980 yonga setlerinin performansını göstereceği belirtiliyor.

En büyük değişiklik ise çekirdek mimarisinde yaşanacak. Zira MediaTek Cortex-A76 çekirdeklerini ilk kez bu işlemcide kullanacak. Bu sayede MediaTek‘in bir çıtayı aşacağına ve birçok kişinin kafasındaki imajı kıracağına inanıyoruz…

Black Shark 2 özellikleri sızdı! Yeni bir performans canavarı geliyor

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.