Güncel Teknoloji Haberleri Şubat 19, 2019 11:28

Honda Türkiye üretimini durduruyor! Ve kazanan elektrikli arabalar!

Honda Türkiye üretimini durduruyor! Ve kazanan elektrikli arabalar!

Dünya bir kriz yaşıyor. Ülkemizde bu kriz çok daha fazla hissediliyor. Faizlerin artması ile birlikte otomobil ve inşaat sektöründe resmen yaprak kıpırdamıyor. Birçok kişi araba ve ev alma noktasında ciddi bir çekince yaşarken bugün gelen bir haber ciddi bir üzüntüye sebep oldu. Honda Türkiye bugün yaptığı açıklama ile İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarını 2021 yılında kapatma kararı aldığını resmen duyurdu. Şirketin yaptığı basın açıklamasını sizlerle aşağıda paylaşacağız ama bu konuda derin bir üzüntü duyuyoruz. Zira bu fabrikalardan ekmek yiyen on binlerce aile var. Elektrikli araçların yapımı da üretimi de çok daha az insan gücüne dayalı bir ekosistem. İşte Honda Türkiye‘nin yaptığı resmi açıklama…

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Honda Türkiye fabrikalarını kapatıyor!

Honda bugün küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Bu yeniden yapılandırma, küresel otomotiv endüstrisindeki köklü değişikliklerin bir yansıması olarak Honda’nın elektrikli otomobillere verdiği önemi artırmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Elektrifikasyonun yol açtığı önemli değişiklikler, Honda’nın üretim operasyonlarını revize etmesini ve faaliyetlerini yüksek üretim hacminin yakalanabileceği bölgelerde yoğunlaştırmasını gerekli kılmaktadır.

Bu nedenle, HUM (Honda UK Manufacturing Ltd.), mevcut model üretim ömrünün sonu olan 2021’de İngiltere’deki Swindon araç üretim tesisini kapatma önerisini bugün çalışanlarına iletmiştir. Tesis şu anda yılda 150.000 otomobil üretmekte ve yaklaşık 3.500 kişiyi istihdam etmektedir. Karardan etkilenen çalışanlarla görüşmelere bugün başlanacaktır.

Söz konusu küresel yapılanma Honda’nın Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da kapsayacaktır. Honda Türkiye A.Ş. şu anda yılda 38.000 adet otomobil üretmektedir. Şirket, 2021 yılında mevcut Civic sedan modelinin üretimini durdurmayı bunun yanı sıra Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürmeyi planlamaktadır. Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türkiye’deki paydaşlarıyla yapıcı diyaloğunu sürdürmeye devam edecektir.

Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue; “Sektörümüzü etkileyen köklü değişikliklerin sonucunda, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bunun sonucu olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayacağımıza dair çalışanlarımızla masaya oturmak üzere zor bir karar aldık. Bu hiç de kolay olmadı. Bugünkü duyurunun çalışma arkadaşlarımızda yaratacağı tedirginlikten dolayı derin üzüntü duyuyoruz” dedi.

Honda’nın Avrupa merkezi İngiltere’de yer almaya devam edecek ve Avrupalı ​​müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.