12 Aralık 2019 Perşembe
En fazla ve en az radyasyon yayan telefonlar açıklandı!

En fazla ve en az radyasyon yayan telefonlar açıklandı!

Bir akıllı telefon satın alırken kamera, ekran, işlemci, pil ve RAM gibi donanımlara dikkat ettiğimiz kadar sar değeri yani yaydığı radyasyon oranına hiç dikkat etmiyoruz. Hatta birçok kullanıcı bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyor. Günümüz akıllı telefonları çok sayıda kablosuz bağlantı özelliğine sahip. Söz konusu kablosuz bağlantıların vücuda yaydığı radyasyona basit şekilde sar değeri diyebiliriz. Bu haberimizde “En fazla ve en az radyasyon yayan telefonlar” listesine göz atacağız.

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

En fazla ve en az radyasyon yayan telefonlar

En fazla ve en az radyasyon yayan telefonlar

Alman Radyasyondan Korunma Dairesi tarafından açıklanan listeye göre radyasyon değeri en düşük telefon Galaxy Note 8 oldu. Note 8’in ardından sar değeri düşük bazı telefonlar ZTE Axon Elite, LG G7, Galaxy A8, Galaxy S8 Plus, Galaxy S7 edge, HTC U11 Life, LG Q6 / Q6 Plus ve Galaxy S9 Plus şeklinde sıralandı. Tamamı aşağıda olan listede Samsung telefonların ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

En fazla radyasyon yayan telefonların başında ülkemiz başta olmak üzere birçok pazarda adeta peynir ekmek gibi Xiaomi Mi A1 geliyor. OnePlus 5T sar değeri yüksek ikinci telefon olurken, Xiaomi’nin dev ekranlı telefonu Mi Max 3 ise üçüncü sırada yer aldı. Güncel amiral gemi telefonlardan OnePlus 6T ve Mi Mix 3 de yine yüksek sar değerleriyle dikkat çekiyor. Sar değeri en yüksek akıllı telefonlar listesine alt bölümde göz atabilirsiniz.