Mobil Şubat 6, 2019 17:00

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Huawei ile yola devam dedi!

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Huawei ile yola devam dedi!

Akıllı telefon pazarında oldukça ilginç bir dönemden geçiliyor. Dünyanın en büyük ikinci üreticisi olmayı başaran Huawei’nin kurucusu ve sahibi Ren Zhengfei‘nin kızı Huawei CFO ve Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou‘nun Kanada’da tutuklanıp Amerika’ya iadesi ile yaşanan süreci sizlerle paylaştık. Geçtiğimiz günlerde yine Polonya‘da iki üst düzey Huawei‘nin casusluk suçlaması ile yakalanması sonrasında Amerika, Avustralya, Polonya, Kanada ve Çek Cumhuriyeti Huawei ekipmanlarının ülkelerinde kullanılması ile ilgili yasaklamalar ve kısıtlamalar getirmişti. Ülkemizin en büyük GSM Operatörü Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Huawei ile ilgili açıklama yaparak yola Huawei ile devam edeceklerini belirterek. Her türlü riske karşı hazırlıklıyız açıklamasında bulundu.

Kaan Terzioğlu Huawei ile 5G hayalimize ulaşacağız!

Hürrriyet.com.tr‘nin haberine göre;

Son dönemde Huawei ile ilgili gündeme gelen güvenlik zafiyeti iddialarının da bu gelişmelerden ayrı olarak ele alınamayacağını vurgulayan Terzioğlu, şunları kaydetti:

Huawei ile ilgili yaşanan durum oldukça karmaşık. Akıllı telefon pazarında yaşanan kıyasıya rekabet ve 5G altyapısında kimin söz sahibi olacağı mücadelesini göz ardı ederek Huawei’nin karşı karşıya olduğu durumu değerlendirmek doğru olmayacaktır. Hatırlarsanız geçen sene de başka bir akıllı telefon üreticisi hakkında da sürekli olumsuz haberler yapılıyordu. Bakıyorsunuz, ne zaman ki ‘beklenmedik’ bir şirket rekabette öne geçerse hemen önü kesilmeye çalışılıyor. Kimse bizden kanıtlanmamış iddialara göre hareket etmemizi beklememeli. Turkcell uzun zamandır iş ortaklığı yaptığı Huawei ile çalışmaya devam edecektir.

Her türlü riske karşı hazırlıklıyız!

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, Turkcell’in yerli ve milli teknolojiler geliştirme konusundaki girişimlerinin öneminin yaşanan gelişmeler ile bir kez daha net biçimde ortaya konduğunu belirterek, “Veri güvenliği tüm dünyada gündemde olan bir milli güvenlik meselesi. Son dönemde birçok Batılı şirketin kişisel verileri güvence altına alma konusundaki başarısızlıklarına şahit olduk. Bu konularla alakalı da çok sayıda dava ve soruşturma devam ediyor. Bu nedenle potansiyel risklerin farkındayız.” yorumunu yaptı.

Bizim yorumumuz ise şu;

Birçok ülke Huawei ile 5G için belli taahhütler çerçevesinde imzalar attı ve yatırımlarını da buna göre yaptı. Turkcell gibi bir dev şirket; en azından Huawei CFO‘sunun yargı sürecinin bekledikten sonra bu açıklamayı yapması gerektiğine inanıyoruz. Zira, Polonya’da yakalanan kişiler gerçekten casusluk yaptıysa; ve Huawei CFO’su da İran Ambargosunu delmekten dolayı hüküm giyerse sevgili Kaan Terzioğlu zor duruma düşebilir diye düşünüyoruz. Biz Kaan Bey‘in danışmanı olsaydık bu açıklamayı daha sonra yapmasını söylerdik…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.