Akıllı Telefon Şubat 1, 2019 8:48

GSM operatörü, elektrik, doğalgaz abone işlemleri e-Devlet’ten yapılabilecek

GSM operatörü, elektrik, doğalgaz abone işlemleri e-Devlet’ten yapılabilecek

Yeni düzenleme ile birlikte GSM operatörü, elektrik, doğalgaz abone işlemleri e-Devlet’ten yapılabilecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, tüm  bakanlıkların ve ilgili kurumların katılımıyla yapılan Bürokrasinin  Azaltılması ve e-Devlet Toplantısı’nda gelinen son durum değerlendirildi.

Abonelik işlemleri e-Devlet’ten yapılacak

Amaçlarının vatandaşın işini kolaylaştırmak, kamunun iş yükünü  hafifletmek olduğuna değinen Fuat Oktay, “Vatandaşlarımızın en çok vaktini alan  işlemlerden birisi de abonelik işlemleri. Bu konuya özellikle önem veriyoruz. Bir  süredir bu alanda önemli bir çalışma yürütüyoruz. Mart ayı itibarıyla elektrik,  doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaya  başlanacak. Aynı şekilde aboneliklerin sona erdirilmesi de sistem üzerinden  yapılacak. Bu konuda mevzuat değişikliklerine ihtiyaç var. Değişikliklerin  tamamlanmasıyla bu hizmet verilecek. e-Devlet üzerinden işlem yapamayan  vatandaşlarımız ise ilgili noktaya giderek aboneliğini yüz yüze yapabilecek.”  ifadelerini kullandı.

Sıfır Belge hedefi

Devlet olarak vatandaşın beyanını esas alan, belgesiz ve hızlı hizmet  sunumuna odaklandıklarına işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Dijital dönüşümle birlikte kamunun ürettiği ve tuttuğu hiçbir  bilgiyi, belge olarak vatandaşımızdan talep etmeden sadece vatandaşımızın  beyanını esas alarak hizmet vereceğiz. Bu kapsamda özellikle kurumlar arası  verinin paylaşılmasına yönelik süreçleri belirleyerek gerekli hukuki altyapının  oluşturulmasına yönelik çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Sistemi  akıllılaştırarak, kamunun önemli ölçüde tasarruf etmesinin önünü açacağız. Bunlar  için de öncelikle kamudaki sistemlerin birbirleriyle tam olarak entegrasyonunu  tamamlayıp, yapay zeka dahil ileri teknolojileri etkili bir şekilde  uygulayacağız.”

kaynak: Milliyet

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.