Xiaomi, Huawei ve Honor Çin'de neden telefon satamıyor? Bu nasıl birincilik? - TeknoBurada
27 Haziran 2019 Perşembe
Xiaomi, Huawei ve Honor Çin’de neden telefon satamıyor? Bu nasıl birincilik?

Xiaomi, Huawei ve Honor Çin’de neden telefon satamıyor? Bu nasıl birincilik?

Çin’den en çok satan telefon markasının Huawei olarak görülmesine Oppo ve Vivo itiraz ediyor. Bu itirazda ne kadar haklı olduklarını ise geçtiğimiz gün yaptığımız haberde sizlerle paylaştık. Zira Çin pazarında en çok satılan telefon modelleri açıkladı ama bu modellerin içinde Huawei yok. ok ilginçtir ki sadece 1 tane Xiaomi modeli var. Dilerseniz listeye bir bakalım ve daha sonra da yorumumuzu yapalım.

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Oppo A5

Çin’de en çok satan 10 model!

  1. OPPO A5 – 190 €
  2. OPPO R15 – 385 €
  3. Vivo X21 – 370 €
  4. OPPO R17 – 445 €
  5. Xiaomi Redmi 6A – 105 €
  6. OPPO A1 – 178 €
  7. Vivo Y81 – 149 €
  8. Vivo Y71 – 130 €
  9. Vivo Y97 – 250 €
  10. Vivo Y83 – 185 €

Xiaomi, Huawei ve Honor Çin pazarında başarısız mı?

Listeye baktığınızda -ki bu listenin belki doğruluğu da sorgulanabilir ama hiç Huawei ve Honor telefon olmadığını görüyoruz. Xiaomi ise sadece en ucuz telefonlarından birisi ile bu listeye giriyor. Vivo 5 telefon, Oppo ise 4 farklı model ile bu listede yer alıyor. Burada ilginç olan şey ise Oppo’nun en pahalı modellerinden birisi olan R15 ve R17 modellerinin listenin başında olması.

Xiaomi ortadoğu ve ülkemiz pazarında büyük bir popülarite yakalamışken; Huawei ve Honor markasının da Avrupa pazarında başarılı olmaya başladığını görüyoruz. “Xiaomi ve Huawei Çin’de neden başarısız oluyor?” sorusunun cevabını ise binlerce dolar para kazanan pazarlama direktörlerine bırakıyoruz ama bunun tek bir sebebi olmadığını da belirtelim.

Çin pazarı evrim geçiriyor!

Bu üç üretici Çin’de en çok satan telefon pazarını Oppo ve Vivo‘ya kaptırıyorsa; bizce Çin pazarında bir değişim var. Daha önceleri fiyat odaklı olan bu pazar anladığımız kadarıyla bir evrim geçirerek tüketicilerin artık kısa vadeli telefon kullanımından daha uzun süreli telefon kullanımına geçiş yaptıklarını görüyoruz. Bundan dolayı da “ucuz” telefonlar yerine daha kaliteli gördükleri ürünlere yoğunlaştıkları ortadaki en büyük gerçek.

Bakalım Oppo ve Vivo Çin’de yakaladığı başarıyı Avrupa ve Türkiye pazarına taşıyabilecek mi?