Mobil Aralık 19, 2018 18:00

Çek Cumhuriyeti Huawei için çok kötü bir karar verdi!

Çek Cumhuriyeti Huawei için çok kötü bir karar verdi!

Akıllı telefon pazarının en büyük sansasyonunun “Apple’ın bilerek ve isteyerek telefonları yavaşlatması” olduğunu düşünüyorduk ama geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve Huawei CFO’sunun yakalanması ile sonuçlanan davanın mobil pazarın en büyük sansasyonu olmaya aday olduğunu görüyoruz. Zira Amerikan Hükumetinin  Huawei‘ye yeni yaptırımlar uygulayabileceği ile ilgili dedikoduları sizlerle paylaştık. Hükumet görevlileri ve askeri personelin Huawei kullanmasını “yasaklayan” Amerika’yı farklı ülkeler de takip edecek gibi görünüyor. Zira bugün Çek Cumhuriyeti Huawei için oldukça kritik bir karara imza attı.

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Çek Cumhuriyeti Huawei 5G direklerini yasaklıyor!

Çek Ulusal Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (NCISA) direktörü Dusan Navratil yaptığı açıklama ile Çin’deki üçüncü parti şirketler ile çalışmak zorunda bırakılacaklarını ve bundan dolayı da Huawei ürünlerini 5G optimizasyonunda kullanmayacaklarını belirtti. Bu duruma Huawei tarafından hemen tepki geldi ve bu durumun gereksizliği belirtilerek Dusan Navratil‘in kanıt üretmek zorunda olduğu belirtildi.

Huawei bu konuda bizce de haklı. Zira bu karar siyasi bir karar olabilir. Huawei yaptığı açıklama ile 25.000‘den fazla ticari sözleşme imzaladığını ve 10,000‘den fazla 5G baz istasyonu ekipmanı sevk ettiğini duyurdu. İşler bu noktadayken ve sözleşmeler ardı ardına imzalanırken bu haberlerin ortaya çıkması ve bu kararın Amerika’dan sonra Avrupa‘ya da sıçraması Huawei‘nin gelecekteki yatırımlarını ciddi anlamda zora sokabilir.

Süreci takip ediyor ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Editörün Notu: Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız T-Mobile ve Sprint‘in Huawei altyapısını kullanmaktan vazgeçebileceklerine ilişkin haberimizi çok iyi okumanızı öneriyoruz. Bakalım bu süreç nasıl sonuçlanacak ve bazı ülkelerde yaratılmak istenen “Huawei güvensizdir” imajı nasıl düzeltilecek?

Huawei’ye bir darbede Sprint ve T-Mobile’dan!!!

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.