Mobil Kasım 23, 2018 20:30

Black Friday nedir? Kara Cuma dinimize bir saldırı mı?

Black Friday nedir? Kara Cuma dinimize bir saldırı mı?

Tüm dünyada Black Friday yani Kara Cuma adıyla anılan etkinlik ülkemizde Cuma gününün kutsallığı sebebi ile daha güzel isimler ile anılıyor. Galaxy Cuması, Efsane Cuma, Efsane Günler, Muhteşem Cuma, Şahane Cuma gibi isimler ile Black Friday nedir? Bu ismin mübarek Cuma günü ile bir ilgisi var mıdır? İşte sorunuzun cevabı!

“Lütfen Kota Dostu TeknoBurada Android Uygulamamızı Marketten İndirin ve Kullanmaya Başlayın! Bize Destek Olun…”

Black Friday nedir

Black Friday nedir

Black Friday nedir? Neden adı Kara Cuma?

Öncelikle bu durumun din ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtelim. Bu Amerika’da Şükran Günü‘nden sonraki ilk Cuma‘ya verilen ve o günde alış veriş için farklı indirimlerin yapıldığı bir alışveriş maratonudur. Aslında ismi en başta Black Friday değildi. Yaşanan toplumsal bir olaydan sonra bu etkinliğin ismi Black Friday olarak anılmaya başlanıyor.

Black Friday ismi nasıl oluştu?

1961 yılında Philadelpihia’da Şükran Günü sonrası ilk Cuma günü başlayan alışveriş çılgınlığı öyle bir noktaya ulaştı ki insanlar birbirlerini ezdiler ve birçok kişi bu olaylar sırasında yaralandı. Trafikte insanlar uzun süre mahsur kaldılar ve yaşanan kazalar sonrasında saatlerce trafik açılmayarak ciddi bir sorun baş gösterdi. Daha sonra bu toplumsal felaket için Amerikalılar bu alışveriş hafta sonuna Black Friday adını verdiler ve bu tüm dünyada da böyle anıldı.

Kısacası bu durumun din ya da farklı hiçbir şey ile ilgisi yok ama okumadığımız ve sadece ön yargı ile yaklaştığımızdan dolayı bu ve buna benzer detayları kaçırıyoruz. Lütfen bu haberi paylaşarak okunmasını sağlayınız; ki bu konuda açıklığa kavuşsun…

Ateistler bunu da açıklayın Galaxy Note 9 iPhone XS fiyatı neden farklı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.