Ana sayfa » Mobil » Google Pixel ve Nexus telefonların gelişimi! “Ne günlerdi be” diyeceksiniz…

Google Pixel ve Nexus telefonların gelişimi! “Ne günlerdi be” diyeceksiniz…

Google Pixel ve Nexus telefonların gelişimi! “Ne günlerdi be” diyeceksiniz…

Google 3. nesil Pixel telefonlarını geçtiğimiz gün tanıttı ve telefonlar kısa süre içinde satışa sunulacak. Hm tasarımı hem de fiyatı ile beğenimizi kazanmayan Google Pixel 3 ve Pixel 3 XL modelleri başarılı olur mu bunu bilemiyoruz ama başarılı olamayacağını tahmin ediyoruz. Nexus Projesi, Google’ın belkide en önemli projelerinden biriydi. Düşük bütçeli ülkelere saf Android deneyimi yaşatmak isteyen Google bunu oldukça iyi bir şekilde idare ediyordu ki; bir anda aklına “biz neden amiral gemisi yapmıyoruz” fikri düştü. LG ile birlikte yapılan Nexus 4 ve sonrasında Nexus telefonlar günümüzün amiral gemisi modelleri ile hem donanım hem de fiyat anlamında yarışmaya başladı.

Nexus Projesi Google Pixel projesine dönüştü!

Google Nexus Projesi son dönemde Android One Projesine evrildi ve Google’da Pixel serisi telefonlar ile yoluna devam ediyor.

HTC G1

Dün tanıtılan Pixel 3 ve Pixel 3 XL modellerinin en başında ise ilk nesil HTC tarafından yapılan ilk Android telefon G1 var diye düşünüyoruz.

Nexus One Nexus Era

2010 Şubat ayında ilk nesil Galaxy S’den hemen sonra tanıtılan ve yine HTC ile birlikte yapılan Nexus One ya da diğer adıyla Nexus Era, bir efsanenin de başlangıcı oldu.

Nexus S

Samsung’un en başarılı modeli Galaxy S3’ten örnek alınan ve Samsung tarafından yapılan Nexus S ise çok başarılı oldu.

Galaxy Nexus

Samsung’un tüm ağırlığını koyduğu hatta adını bile koyduğu Galaxy Nexus ise Samsung’un ürettiği son Nexus telefondu…

Nexus 4

Nexus serisinin evrim geçirmesini sağlayan ve LG tarafından yapılan bu harika telefonun arka yapısını hiç unutmadık. Telefon en pahalı Nexus serisi olmasıyla ünlendi…

Nexus 5

LG ile yakalan başarının pekiştirilmesi için Nexus 5’te de LG ile çalışıldı. İlk OIS destekli Nexus telefon da Nexus 5’ti…

Nexus 6

Gogole’ın Motorola’yı satın almasından sonra bir telefon yapmak farz olmuştu ve Google’da öyle yaptı ve en gelişmiş özelliklere sahip Nexus 6 ile karşımıza çıktı.

Nexus 5X ve Nexus 6P

Google yoluna 2 farklı model ile devam etti. Bir pahalı Nexus yerine bir ucuz bir de pahalı Nexus ile çıkmak isteyen Google, LG tarafından yapılan Nexus 5X ve Huawei tarafından yapılan Nexus 6P ile yoluna devam etti. Huawei tarafından yapılan telefonun arka kamera camında yaşanan sorunlardan sonra Google, Çinli üretici ile bir daha çalışmama kararı aldı.

Pixel ve Pixel XL

İleri ki yıllarda satın alacağı HTC ile çalışmaya yeniden başlayan Google’ın Nexus Projesini bırakması ve Pixel Projesine başladı. 2016 yılında başlayan bu projede Pixel telefonlar bir anda kamera yetenekleri ile öne çıktı.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL

İlk nesil Pixel telefonlara gösterilen yoğun ilgi Google’ı cesaretlendirdi ve tarihin en pahalı Pixel telefonlarını geçtiğimiz yıl pazara sundu.

Pixel 3 ve Pixel 3 XL

Google dün itibariyle üçüncü nesil Pixel telefonları pazara sundu. Fiyatı ile iPhone XS ve Galaxy Note 9 ile yarışan ve Huawei P20 Pro’dan 150 dolar daha pahalı olan Pixel telefonların ne denli başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.