Günün sorusu: Esnek ekranlı telefonları neden tercih etmeliyiz?
24 Haziran 2019 Pazartesi
Esnek ekranlı telefonları bekleyen tehlike! İşiniz zor beyler!!!

Esnek ekranlı telefonları bekleyen tehlike! İşiniz zor beyler!!!

Akıllı telefon pazarında endüstriyel tasarım Oppo ve Vivo‘nun çerçevesiz ekranlı telefonlar ortaya koymasıyla tamamen değişti. Büyük üreticiler deve kuşu gibi kafalarını kumun altına gömmüş olsa da birçok kullanıcı artık daha farklı tasarımları görmek istiyor. Bu noktada üreticileri kurtaracak en büyük detay ise flexible yani bükülebilen ya da esnek ekranlı telefonlar olacak. Bu ekranların yapımı uzun zaman önce tamamlandı ve özellikle Samsung bu tarz ekranları yıllardır fuarlarda bizlere gösteriyor. Bunun bir telefon içinde kullanılması ise büyük bir risk olacak. Zira bizlerin bu tarz ekrana sahip bir telefon alabilmesi için çok daha fazlasına ihtiyaç duyması gerekiyor.

Esnek ekranlı telefonları neden alacağız?

Buradaki en büyük soru da aslında tam olarak bu. Bugün en üst segment bir telefona 1500 dolar öderken 2000 dolar fiyatı bulacağı belirtilen flexible ekranlı bir telefona neden 500 dolar fazladan verelim. Üreticilerin bu noktada bizlere daha fazlasını sunması gerektiğiniz düşünüyoruz. Yani Galaxy S10 Plus 512GB modeli 1100 dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacaksa ve Galaxy X adındaki yeni bükülebilir ekranlı telefon 2000 dolar olacaksa aradaki 900 doları sadece bir ekranın bükülmesine vermek oldukça saçma olacaktır.

Katlanabilir ekranlı telefonlar bir ütopya mı?

Kısacası durum tam olarak şudur. Samsung ya da farklı bir marka esnek ekranlı bir telefon yapma hayali kuruyor ve bunu da satmak istiyorsa; kesinlikle ama kesinlikle diğer amiral gemisi modellerin bizlere sunduğundan daha fazlasını sunmak zorunda yoksa 2000 dolara satılacak olan Galaxy X gibi esnek ekranlı telefonların sadece süs ve teknoloji gelişimi için yapılmış ürünler olarak kalacağını düşünüyoruz.

Üreticiler bize kesinlikle ama kesinlikle arayüz tarafında bambaşka bir deneyim sunmalılar. Yoksa bu yıl Mobil Dünya Kongresi 2018’de tanıştığımız çift ekranlı ZTE Axon M gibi gereksiz bir ürün ile karşımıza çıkılacaksa hiç çıkılmamalı diye düşünüyoruz…

Samsung Round ya da LG G Flex gibi başarısızlık ile sonuçlanan girişimlere bir yenisi daha eklenecek mi yoksa bambaşka ve mobil dünyayı yeniden tanımlayacak bir ürün mü karşımıza çıkacak bunu hep birlikte göreceğiz….

Samsung Round

Samsung Round

Oppo Find X Lamborghini Edition satışa sunuldu! Fiyatı hiç sormayın