Akıllı Telefon Ekim 6, 2018 7:00

Çin casus çipler ile Amerikayı takip mi ediyor?

Çin casus çipler ile Amerikayı takip mi ediyor?

The Bloomberg News‘in dün yaptığı bir haberde Amazon ve Apple başta olmak ABD firmalarında ve kamu kurumlarında kullanılan server bilgisayarların anakartlarında pirinç tanesi büyüklüğünde mikro çipler kullanıldığını iddia etti. Bunun üzerine de ortalık karıştı. Takdir edersiniz ki dünyanın en büyük basın kuruluşlarından birisi olan Bloomberg bunu bir kaynağa dayandırmıştı. Çin casus çipler ile ne yapmak istiyor bilemiyoruz ama Amerika’da ismi gizli tutulan bir yetkili Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait bir birimin, ABD merkezli Super Micro Computer Inc. için Çin’de üretilen ekipmanlara casus çipleri yerleştirmeye müdahil olduğu dile getirildi. Takdir edersiniz ki hem Apple, hem Amazon hem de Super Micro Computer şirketleri bu iddiayı jet hızıyla yalanladı.

Çin casus çipler gerçek mi?

Bu sorunun cevabını vermek takdir edersiniz ki bizim açımızdan imkansız ama iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Biz açıkçası böyle bir duruma pek mahal vermiyoruz. Zira Çin’den alınan ve Amerika’ya sokulan her şey özellikle PC donanımı gibi ürünler ciddi bir kontrolden geçiriliyor diye biliyoruz. Bu tarz iddialar Trump politikasına peşkeş çekmek için yapılan asılsız iddialar da olabilir. Çin böyle bir yükümlülük altına gireceğine Apple ve Amazon gibi şirketlere kendi casuslarını yerleştirir diye düşünüyoruz.

Çin Hükumeti’de konuyu sert bir biçimde reddetti ve bu durumdan olan hoşnutsuzluğu dile getirdi. Vergiler ve politik sebeplerle sürekli gerilen dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bu gerilim biz fakir fukaraya nasıl yansıyacak bundan da oldukça korkuyoruz…

Instagram Ad Etiketi nedir? Nasıl kullanılır?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.