Ana sayfa » Mobil » Huawei’ye göre Kirin 980 Apple A12 Bionic işlemcisinden daha güçlü!

Huawei’ye göre Kirin 980 Apple A12 Bionic işlemcisinden daha güçlü!

Huawei’ye göre Kirin 980 Apple A12 Bionic işlemcisinden daha güçlü!

Akıllı telefon pazarında son dönemde büyük bir değişim yaşanıyor ama kimse bunun farkında değil. Zira mobil işlemcilerin üretim süreçleri 7 nanometreye kadar düştü. Dünyanın ilk 10 nanometre üretim sürecine sahip işlemcisini Samsung tanıtmıştı ama kendisi yapmasa bile dünyanın ilk 7 nanometre üretim sürecine sahip işlemcisini Huawei tanıttı. Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan yeni nesil iPhone’larda ise A12 Bionic adı verilen ve 7 nanometre üretim sürecine sahip bir diğer yonga seti kullanılıyor. Bundan dolayıda Huawei bugün yaptığı bir açıklama ile Kirin 980 Apple A12 Bionic yonga setinden daha performanslıdır iddiasında bulundu. Peki bu iddia ne kadar doğru?

Kirin 980 Apple A12 Bionic yonga setinden daha mı güçlü?

Aslında karşılaştırma yapmak pek olası değil zira Apple yeni nesil yonga seti ile ilgili ser verip sır vermedi. Buna rağmen Krin 980‘in A12 Bionic yonga setinden bizce en önemli farkı çift NPU teknolojisi kullanmasıdır. NPU çekirdekleri telefonun yapay zekasını oluşturan işleme birimidir ve bu teknoloji Krin 970’e göre 4 kat arttırıldı. Aynı adan 500 fotoğraf tanıyabilen bir hale gelen bu teknoloji sayesinde yapay zeka tarafında büyük bir fark ortaya konuyor.

Kirin 980 özellikleri ile fark yaratıyor!

Çoklu kamera sensörleri ile daha iyi görüntü işleme birimi çift ISP ise yine A12 Bionic yonga setine göre farklılık oluşturan yerlerden birisi. Bunun da Huawei’ye fazladan kamera kurulumu tarafında doğrudan katkısı var.

1,4 Gbps hızı destekleyen LTE Category 21 ve 1,7 Gbps hızları destekleyen Hi1103 Wi-Fi modülü de fark yaratan yerlerden birisi. Kirin 970 yonga setine göre saf işlemci performansında %75 daha fazla ve GPU tarafında da %178 daha fazla performans ortaya koyan Kirin 980 yona seti Apple’ın A12 Bionic işlemcisinden daha mı hızlı derseniz bunun da kararını sizlere bırakıyoruz…

Dört kameralı Huawei Y9 2019 sızdı! İşte tüm özellikleri

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.