Mobil Eylül 15, 2018 17:00

GSM Operatörlerinden peşin fiyata iPhone X almanın cezası!!! Şaka ama gerçek!!!

GSM Operatörlerinden peşin fiyata iPhone X almanın cezası!!! Şaka ama gerçek!!!

Akıllı telefonlar için kredi kartı yasağı 1 Şubat 2014 yılında başladı. Daha önce akıllı telefonlara 24 aya kadar taksit yapabilen cep telefonu satıcıları ve bayilerin imdadına bu noktada GSM Operatörleri yetişti. Bildiğiniz gibi Avrupa’da GSM Operatörleri onlarda kalma sözünüze karşılık Huawei Mate 10 Pro gibi bir telefonu size 50 euro‘ya verebiliyor. Oysaki bizde durum tam tersi bir biçimde işlemeye başladı. Bizler 24 ay taksit ödemeyi göze aldık ve üstüne bir de temyik bedeli adı verilen ceza gibi faiz ödemek durumunda kaldık. 1 Eylül itibariyle GSM Operatörlerinden 24 ay taksitle telefon alma devri de bitti ve Türkiye’da ilk kez teknoburada.net olarak duyurduğumuz 6 ay taksit ile telefon satışı başladı. Biz de yaptığımız bir haber sonrasında iPhone X fiyatlarını 3 GSM Opeartöründe karşıladık ama keşke karşılamaz olaydık zira biz böyle bir saçmalığı ömrü billah görmedik.

GSM Operatörleri iPhone X satarsa en iyisini satar!

Şimdi kısaca durumu anlatalım. 3 GSM Operatörünün internet sayfalarına baktığımızda iPhone X 64 GB satışlarının taksitleri şu şekilde kullanıcıya yansıyor.

iPhone X satışları

iPhone X satışları

Peşin paraya iPhone X almanın cezası!!!

Buraya kadar aslında her şey normal zira bu serbest pazar ve bu kadar farklılıklar da Operatörler arasında olabilir. Peki bir kullanıcı “arkadaş benim param var ben peşin bu telefonu alacağım” derse;

İşte iş burada traji komik bir hale geliyor. Zira bu nokta ödemeniz gereken meblağlar da şunlar;

  • Turkcell 64 GB iPhone X Peşin 9.999 TL
  • Türk Telekom 64 GB iPhone X Peşin 9.799 TL
  • Vodafone 64 GB iPhone X Peşin fiyat Vodafone Bayi ile müşteri arasındaki hukuka bırakılmış durumda. Zira Vodafone’da peşin satış yok!!!

Şimdi bunların ekran görüntülerini sizlerle paylaşalım da kimsenin aklında bir şey kalmasın!!!

Böyle saçma bir düzene “DUR” diyecek yok mu?

Böyle saçma bir şey olabilir mi? Peşin satışların taksitli satışlardan daha pahalı olduğu tek bir ürün grubu ya da tek bir ülke görebilir misiniz? Bu inanılmaz durum karşısında ne söyleyeceğimizi ne diyeceğimizi gerçekten bilemiyoruz. Ülkemizde her geçen gün teknolojik ürün almak daha da zorlaşırken GSM Operatörlerinin peşin satış yerine taksitli satışa insanları yönlendirmesindeki ana sebep ve bunun altında yatan gizli sebep neden?

Biz gazeteci olarak sorularımızı bu şekilde soruyoruz. GSM Operatörleri de bu konuda açıklama yapmak isterlerse bu sayfada onların da açıklamalarını yayınlamak isteriz. Kendilerinin cevap hakkının saklı olduğunu da sorumlu yayımcılık ilkesi uyarınca gizli tutuyoruz…

Editörün Notu!!!

Bu arada yazının başında söylediğimiz 50 €’ya Mate 10 Pro bilgisinden sonra bazı arkadaşlar ya da GSM Operatörü yöneticileri böyle saçmalık mı olur demiş olabilir! Aşağıda da sevgili takipçimiz Zeyrek Gökmen’in bizlere yolladığı Orange GSM Operatörünün Fransa’da kestiği Mate 10 Pro faturasını sizlere belgelendiriyoruz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.