Ana sayfa » Mobil » IFA 2018: Huawei yeni nesil Kirin 980 yonga setini resmen tanıttı!

IFA 2018: Huawei yeni nesil Kirin 980 yonga setini resmen tanıttı!

IFA 2018: Huawei yeni nesil Kirin 980 yonga setini resmen tanıttı!

IFA 2018 etkinliği kapsamında tanıtılan en yeni ürün kesinlikle ama kesinlikle Huawei Kirin 980 yonga seti oldu. Fuara giden birçok gazeteci vb arkadaşlarımız robot storyleri atsa da bu fuarın yıldızı kendi işlemcisini tasarlayan ama üretemeyen Huawei’den geldi. Samsung’un ise hala sessiz kalması bizleri oldukça şaşırtıyor. Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu dün yaptığı bir lansman ile dünyanın ilk 7 nanometre üretim sürecine sahip yeni nesil yonga seti Kirin 980‘nin özelliklerini açıkladı. Biz de bunları kısaca ve kafa karışıklığı olmadan sizlere aktarmak istiyoruz.

Huawei Kirin 980 teknik özelilkler

Öncelikle Huawei Kirin 980, 7 nanometre üretim sürecine sahip ilk yonga seti. Bu da 1 santimetre karelik alana 6,9 milyar transistör koyulabilmesine olanak sağlıyor. Transistör sayısının fazlalığı bir işlemcinin iş yapabilme gücü ile doğrudan orantılı. Örneğin Apple’ın yeni nesil A11 Bionic işlemcisinde bu sayı 4,3 milyar civarında. Bu da karşılaştırma yapılabilmesi için yeterli diye düşünüyoruz.

GPU tarafında ise büyük bir değişim yaşanıyor. Kirin 970 de kullanılan Mali G712 MP12 yerine Mali-G76 GPU’yu Kirin 980’e güç veriyor. Bunun da %178 daha güçlü bir GPU olduğunu belirten Huawei’nin GPU Turbo ile ilgili bir şeye de değinmediğini görüyoruz. Yani bu GPU’da GPU Turbo var mı yoksa sonrada bir güncelleme alacak mı bunu da soran gazeteci olmadı…

Takdir edersiniz ki Kirin 980, Snapdragon 835’teki hatayı yapmıyor ve işlemci 8 çekirdekli yapı ile karşımıza çıkıyor. Buna karşın yeni nesil Kirin 980’nin oldukça ilginç bir çalışma düzeni var. 4 adet yeni nesil A76 cortex çekirdeklerinin iksi “çok hızlı” (2.8GHz) diğer ikisi ise “hızlı”  (1.9GHz) çalışıyor. O da işin ilginç tarafı. 4 adet tanıdığımız A55 cortex (18GHz)çekirdekleri ise günlük işlerin yapılmasını sağlıyor.

Kirin 980 Çift NPU ile daha yapay daha zekalı!!!

Huawei verilerine göre Kirin 980 bir önceki nesil Kirin 970’e göre saf işlemci performansı açısından %40 daha güçlü bir yonga seti. İlk kez Kirin 980’de kullanılan çift NPU teknolojisi ise yapay zekanın işlenmesi noktasında büyük bir değişimin de habercisi gibi görünüyor. Yapay zekanın sadece kamera sahne çekiminden daha ileriye gideceğin artık umuyoruz. Kirin 980, Kirin 970’e oranla yüzde 120’ye varan bir artışla, dakikada 4.600 görüntü algılayabiliyor.

Kamera tarafında da büyük bir değişim ve gelişim var. Gelişmiş ISP teknolojisini CPU’nun içine “nihayet” entegre etmeyi başaran Huawei, özellikle düşük ışık koşulları için yeni bir HDR renk çoğaltma teknolojisi kullanımına geçiş yaptı. Böylece fotoğraflarda özellikle detaylarda daha az gürültü olacağı da Çinli üretici tarafından belirtildi. Son olarak geç de olsa, 4K 60fps video kaydı Kirin 980 işlemcisiyle Huawei telefonlarda kullanılmaya başlanacak.

Huawei’nin yeni nesil Kirin 980 yonga setini Mate 20 ve Mate 20 Pro’da göreceğiz ve bize ne sunduğunu hep birlikte karşılaştıracağız…

Huawei Mate 10 ve P20 modellerin satış rakamı açıklandı

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.