Akıllı Telefon Ağustos 6, 2018 18:30

Gelecekte Akıllı Telefonlar Nasıl Olacak?

Gelecekte Akıllı Telefonlar Nasıl Olacak?

Teknolojinin gelişimini takip etmek çok zor. Geçmiş yıllarda revaçta olan geleceği tahmin etme alışkanlığı günümüzde de devam ediyor. Bir dönem 360KB verilerin sığdığı disketlerden günümüzde gelinen noktaya bakıldığında bile uçurumu görmek çok zor değil. Peki olağan dışı bir gelişme olmaz ve teknoloji ilerleyişini bu şekilde sürdürürse yakın gelecekte akıllı telefonlar nasıl olacak? Bu konudaki tahminleri ve öngörüleri bir araya getirelim.

Tasarım, donanım ve ek özellikler hayalleri zorluyor

Öncelikle camın etkileyici yapısı akıllı telefonların kendisi haline gelecektir. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi basit görünümlü bir cam çerçeve tüm ihtiyaçları bünyesinde barındırabilecektir. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte nano boyuttaki donanım gereksinimleri milimetrik çerçevelere sığdırılarak bu yapının zerafetini bozmayacaktır. Holografik ekranların da standart olması en büyük kolaylık olacaktır. Böylece ekran boyutunun bir önemi kalmayacak.

Kamera konusunda ise 20 kat optik kayıpsız yakınlaştırma standart haline gelebilir. Akıllı telefonların kameraları ile günümüz teleskoplarında olduğu gibi mükemmel uzay fotoğrafları çekebilirsiniz. Video kaydı konusunda ise 16K çözünürlük standart haline gelebilir. Kızılötesi video ve fotoğraf yetenekleri, günümüzde kullanılan termal kameranın çok daha gelişmiş versiyonları. Ayrıca ultrasonik görüntüleme de bu kameralara entegre edilecek basit donanımlarla mümkün hale gelecektir. Bir düşünün, anne karnındaki bebeğinizi akıllı telefonunuzla dilediğiniz an görebilirsiniz.

Güvenlik konusunda ise en sağlıklı yöntem iris tarayıcısı 3D göz taraması şeklinde karşımıza çıkabilir. Ayrıca gözü sürekli olarak takip eden ekranlar sizden başka birisi için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Basit ve küçük ses implantları ile sürekli olarak kulağınızda yer alan çiplerle telefonu kulağınıza götürme veya kulaklık kullanma ihtiyacı ortadan kalkabilir.

Batarya konusunda ise 5 günün standart olmasını bekliyoruz. Şaka bir yana bu cam panelden oluşan akıllı telefonlar aynı zamanda ışık enerjisini elektriğe çevirerek sürekli güç sağlayabilir. Sahip olduğu özel batarya ile de zifiri karanlıkta bile aralıksız 5 gün kullanım sunabilir. Bataryaların hangi maddelerden üretileceği ise merak konusu.

Donanım anlamında yakın gelecekte akıllı telefonlar standart olarak 32GB RAM’e ve 10TB dahili hafızaya sahip olabilir. İşlemciler ise biyonik yapıda olup sürekli kendilerini geliştirecektir. Bu da yapay zeka değil tam anlamıyla klon bir insan beyni ile yarışabilir seviyeye eş değer olacaktır. Ek özellikler olarak da karbonmonoksit sensörleri, ağırlık ölçme, hareket algılayıcı sensörler, 3 boyutlu haritalandırma, antibakteriyel yapı standart olarak sunulabilir.

Yazılım konusu ise en büyük bilinmeyen. Yapısal olarak tamamen ihtiyaç ve kullanım alışkanlıklarınıza göre gelişen, adeta dijital ortamdaki bir yansımanız gibi size hizmet eden yazılımlar bu konuyu her anlamıyla kişisel hale getirebilir. Uygulama tasarımları ve yapıları da sizin rahatlıkla oluşturabileceğiniz bir hal almış olur. Hayal gücünüzü sınırlandırmayın, unutmayın ki bugün sahip olduğumuz teknolojilerin bir çoğunun ilk adımı bir hayalle başladı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.