Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 3, 2018 15:30

Google Çin için özel arama motoru geliştiriyor! Ha gayret olacak Google!

Google Çin için özel arama motoru geliştiriyor! Ha gayret olacak Google!

Google dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de kullanılamıyor. Aslına bakarsanız bizim kullandığımız hemen hemen hiçbir sosyal medya uygulaması Çin’de kullanılamıyor. Zira Çin Hükumeti kontrol edemediği hiçbir uygulamayı kendi ülkesinde kullanılsın istemiyor. Bundan dolayı da ülkede Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram gibi uygulamalar yasak. Yasak olan bir diğer uygulama ise Google. Google’ın yasak olmasının sebebi ise Çin Hükumeti tarafından istenmeyen sonuçların gösterilmesiydi. Çin’de insan hakları, demokrasi, din ve protestolarla ilgili haberlerin gösterilmesi Google’ın bu ülkeden uzak kalmasının da sebebi oldu. Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı Dragonfly Projesi Google’ın Çin’de tekrar çalışmasını sağlayacak bir proje olmasıyla göze çarpıyor. Google Çin pazarına önem verirken bu projenin ne sunacağı ise oldukça merak ediliyor.

Google Çin

Google Çin

Google Çin için Dragonfly Projesi ile yola çıktı!

Google yetkilileri 2017 Ocak ayında yapılan CES Fuarında Çinli yetkililere Dragonfly adındaki projeyi gösterdiler ve bugün alınan bilgiye göre de Çin Hükumeti 6 ile 9 ay arasında bu projeye onay verebilir. Çin’de 1 miyar 350 milyon kişi yaşıyor ve bunlarında %95’i mobil üzerinden internete giriş yapıyor. Bizim tahminimiz Google’ın “ses yapma ürkütürsün vakvakları” misali öncelikle bir uygulama ile Çin pazarına giriş yapacağıdır.

Bu platform yasaklı, tartışmalı ve sakıncalı kelimeleri filtreleyerek kullanıcının sakıncalı sitelere girmesini engellemek üzerine kurulacak. Bu sakıncalı kelimeleri kimin seçeceğine ise Çin Hükumeti karar verecek. Zamanında Bulutsuzluk Özlemi’nin söylediği gibi “Acil Demokrasi, Acil, Acil!!!”

İşin ahlaki ve siyasi taraflarını ise sizlerin yorumuna bırakıyoruz…

Huawei CEO’su kükredi! Kirin 980 herkese diz çöktürecek!!!

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.