Uzay Temmuz 27, 2018 16:30

Görsel Şölene Hazır Mısınız? Kanlı Ay Tutulması Başlıyor!

Görsel Şölene Hazır Mısınız? Kanlı Ay Tutulması Başlıyor!

Gökyüzü insanlar için hep bir merak kaynağı olmuştur. Tarih boyunca yıldızlara, güneşe ve aya bakarak programlar yapan insanlık son 100 yıldır da uzayın bilinmeyenlerini keşfetmeye uğraşıyor. Bunların tümü bir kenara bu gece ‘Kanlı Ay Tutulması’ görsel şöleni yaşanacak. Gözlemlemek isteyenler için bazı küçük ipuçları da vermekte fayda var!

Görsel şölene saatler kaldı!

Tarih boyunca ay ve güneş tutulmalarının çeşitli olumsuz sonuçlara sebebiyet verdiği biliniyor. Bunların bazıları doğal afetler olurken önemli bir kısmı insanoğlunun bu tutulmaları yanlış yorumlamasından kaynaklanıyor. Örneğin Antik Çin inanışında kanlı ay tutulmaları bir ejderhanın aya saldırması şeklinde yorumlanırken farklı kültürlerde Güneş’in Ay’ı esir alması olarak yorumlanmış. Bu gece Ay Güneş’le Dünya arasında öyle bir konumda yer alacak ki Ay’ın gecelerimizi aydınlatan ışığı sönük kalacak ve kızıl bir renge bürünecek. Mars’ın bile Ay’dan daha parlak olması beklenirken tutulmanın 1 saat 43 dakika süreceği söyleniyor.

Türkiye saati ile 20:13′te başlayacağı belirtilen tutulma Kuzey Amerika hariç neredeyse tüm Dünya’dan gözlemlenebilecek. Peki bu görsel şöleni daha rahat izlemek ve kayıt altına almak için neler yapmalıyız? Öncelikle şüphesiz amatör de olsa bir teleskop sahibiyseniz tutulmayı keyifle izleyebilirsiniz. Bu anları ölümsüzleştirmek için DSLR makineler daha kaliteli görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Telefoto Lens kullanarak kayıpsız yakınlaştırmalar yaparak daha yakından fotoğraflar çekebilirsiniz.

Akıllı telefonlarımızda her ne kadar 2x – 3x – 5x yakınlaştırma seçenekleri yer almaya başlasa da harici akıllı telefon lensi kullanmak faydalı olabilir. Bulunduğunuz ortamdaki diğer ışıkları kapatarak cihazınız mauel ayarlar ile de verimli kayıtlar yapabilir bu önemli geceye ait hatıralar biriktirebilirsiniz. İyi seyirler!

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.