Ana sayfa » Akıllı Telefon » Huawei Kirin 980 özellikleri sızdırıldı! Şimdi Qualcomm düşünsün

Huawei Kirin 980 özellikleri sızdırıldı! Şimdi Qualcomm düşünsün

Huawei Kirin 980 özellikleri sızdırıldı! Şimdi Qualcomm düşünsün

Huawei Kirin 980 işlemcisi için geri sayıma geçildi. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana birçok amiral gemi telefonda kullandığı Kirin 970’i IFA 2017 etkinliğinde duyurdu. 31 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek IFA 2018’de ise bu defa Kirin 980’nin tanıtımına şahit olacağız. İlk olarak Huawei Mate 20 serisi telefonlara güç verecek işlemcinin neler sunacağı Çinli kaynaklarca gün yüzüne çıkarıldı. Eğer iddialar doğru ise Kirin 980 performansıyla parmak ısırtacak.

Çinli kaynaklara göre Kirin 980 işlemcin 4+4 şeklinde kümelenen sekiz çekirdek yer alacak. Performans odaklı 4 adet Cortex A77 çekirdekler 2.8 GHz’e ulaşabilecek. İşlemcinin verimlilik odaklı dört çekirdeği ise Cortex A55 tabanlı olacak.

Kirin 980, TSMC tarafından 7nm FinFET üretim süreci üzerine geliştirilecek. Daha önceki iddialara göre işlemcinin yapay zeka tarafını daha pürüzsüz hale getirmek için watt başına 5 trilyon hesaplama yapması beklenen Cambricorn tarafından geliştirilen en son AI çip teknolojisini benimsenecek.

Bunun yanı sıra Huawei destekli HiSilicon, Kirin 980 işlemcisinin yanında ilk Huawei imzalı GPU’yu da yer verecek. Bu GPU’nun Snapdragon 845 işlemcisine eşlik eden Adreno 630 GPU’sundan 1.5 kat daha hızlı olduğu iddia ediliyor.

Son olarak işlemcinin daha önce ortaya çıkan bir sonucuna değinelim. Nisan ayında yayımlanan bir testte Huawei Mate 20’nin Kirin 980 işlemcisiyle muazzam bir sonuca imza attığına şahit olduk.

Huawei Kirin 980

Huawei Kirin 980

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.