Çentikli Ekranlardan Vaz Mı Geçiliyor? - TeknoBurada
19 Şubat 2019 Salı
Çentikli Ekranlardan Vaz Mı Geçiliyor?

Çentikli Ekranlardan Vaz Mı Geçiliyor?

iPhone X ile büyük polemik haline gelen akabinde tüm firmaların benimsediği çentikli ekranlara veda mı ediliyor? Android üreticilerinin kısa bir sürede akıllı telefonlarında yer verdiği çentikli ekranlar için Google yazılım optimizasyonu dahi gerçekleştirdi. Fakat görünen o ki kısa bir sürede bu çentikler revizyona uğrayabilir. Yeni tasarımın adı ise ekran deliği.

Çentikli ekran out, ekran deliği in!

Android işletim sisteminin kurucuları arasında gösterilen Andy Rubin tarafından geliştirilen Essential Phone bu konuda güzel bir örnek. Sağlam kasa yapısı ve yüksek ekran gövde oranı ile dikkat çeken cihaz tasarım detayı olarak bir farklılığa sahip. Ekran deliği. Haziran 2017’de karşımıza çıkan bu tasarım rakip firmalarda ekran çentiği olarak karşılık buldu. Fakat çentikli ekranların yapısı itibari ile hala verimli olmadığını düşünenler çoğunlukta gibi görünüyor.

Huawei cephesinden gelen sızıntılara göre firma kısa bir süre sonra bu tasarım anlayışını benimseyen bir akıllı telefon tanıtabilir. 6.39 inç büyüklüğündeki LCD Ekran çentik yerine ekran deliği olarak tabir edilen tasarımı ile daha yüksek ekran/gövde oranı sunacak gibi görünüyor. Burada ortaya çıkan sorun ise sensörlerin ve hatta ön kameranın cihazın alt tarafında konumlandırılma ihtimali ve bunun da yapısal sorunlara sebebiyet vermesi. Örneğin selfie çekmek için cihazınızı ters çevirmeniz gerekebilir. Ya da firma bu ekran deliğinin yapısını biraz daha revize ederek ön kameraya burada yer verebilir hoparlörü Xiaomi Mi Mix serisindeki gibi konumlandırabilir ve sensörleri ekranın alt kısmına alabilir.

Her açıdan çok bilinmeyenli bir denklem. Huawei bu konuda nasıl bir çözüm bulacak bekleyip göreceğiz. Bu arada cihazın 2018 dördüncü çeyreğinde tanıtılacağı da gelen bilgiler arasında.