Samsung Ekran Altı Parmak İzi Sensörü İçin Son Hazırlıklarını Yapıyor! - TeknoBurada
19 Şubat 2019 Salı
Samsung Ekran Altı Parmak İzi Sensörü İçin Son Hazırlıklarını Yapıyor!

Samsung Ekran Altı Parmak İzi Sensörü İçin Son Hazırlıklarını Yapıyor!

Akıllı telefonlarda parmak izi sensörlerinin evrimi devam ediyor. Çinli akıllı telefon üreticilerinin kullanmaya başladığı ekran altı parmak izi sensörleri için Samsung da hazırlıklarını tamamlamış durumda. Ultrasonic parmak izi sensörleri Samsung Galaxy S10 ve Galaxy S10 Plus , Galaxy Note 10 ve Galaxy A 2019 serisi bu sensörlerin ilk yer alacağı cihazlar arasında yer alıyor.

Ekran altı parmak izi sensörleri Samsung’a geliyor

Huawei, Vivo ve Xiaomi‘nin cihazlarında yer verdiği ekran altı parmak izi sensörleri gittikçe yaygınlaşıyor. Uzun bir süredir gündemde olan ve nasıl çalıştığını deneyimlemeye başladığımız bu sensörler bir polemiği de ortadan kaldırıyor. Cihazın önünde kullanıldığında ekran çerçeve oranını düşüren bu sensörler arka tarafta yer aldığında ise konumlandırma konusunda tartışmaları beraberinde getiriyor. Galaxy S8/S8+’ta kamera lenslerinin yanında yer alan bu parmak izi sensörü gelen eleştiriler doğrultusunda yeni cihazlarda kamera lensinin altında konumlandırıldı.

Yüksek ekran/gövde oranına ulaşma çabasının sonucu olarak cihazın ön tarafında yer alan fiziki tuşların ve sensörlerin kaldırılması yeni arayışları da beraberinde getirdi. Bu doğrultuda ultrasonic sensörler geliştirildi ve ekranın altında konumlandırıldı. Cihazın en çok kullandığımız ekranı böylece güvenlik önlemini de bünyesinde barındırmış oldu.

Ekranın altında parmak izi sensörü barındıran 5.8 inç, 6.1 inç ve 6.4 inç Super AMOLED ekranları geliştirdiği belirtilen Samsung’un bu ekranları Galaxy S10/S10+ ve Note 10 serisinde öncelikli olmak üzere A serisinde de kullanacağı belirtiliyor. Bu güvenlik tedbirine ek olarak 3D Yüz Tanıma sisteminin de cihazlarda yer alacağını belirtmekte fayda var.

Xiaomi borsa değeri uçtu! Lei Jun en zenginler listesine girdi!